Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Uvod u semantike programskih jezika (17.0M506)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za opšte discipline u tehnici
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Teorijska i primenjena matematika
Multidisciplinarna Da
ESPB 6
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja iz semantike programskih jezika i uključivanje u naučno-istraživački rad.

Ishod:

Poznavanje osnovnih pojmova i rezultata iz semantike programskih jezika. Uključivanje u istraživanje u užoj oblasti iz semantika, po izboru studenta, a u saradnji sa naučnicima iz zemlje i inostranstva.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi iz teorije skupova: logičke notacije, relacije i funkcije. Osnovi lambda računa bez tipova. Osnovi lambda računa sa tipovima. Uvodni pojmovi is operacionalne semantike: evaluacija aritmetičkih izraza, evaluacija bulovskih izraza, izvršavanje komandi. Induktivne definicje. Uvod u denotacijske i aksiomatske semantike.

Metodologija izvođenja nastave:

Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Student samostalno proučava dodatnu literaturu i diskutuje je sa nastavnikom na konsultacijama.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
R. Amadio, P.-L. Curien Domains of Lambda Calculi 1999 Cambridge University Press Engleski
H.P. Barendregt: Lambda Calculus: Its Syntax and Semantics 1984 North-Holland, Engleski
Winskel, G. The Formal Semantics of Programming Languages 1993 MIT Press, Boston Engleski
Barendregt, H.P., Dekkers, W., Statman, R. Lambda Calculi with Types 2013 Cambridge University Press, Cambridge Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena