Katedra za motore i vozila
Osnovna delatnost Katedre za motore i vozila je održavanje nastave na osnovnim, master i doktorskim akademskim studijama, iz predmeta koji pripadaju užoj naučnoj oblasti Motorna vozila i motori sa unutrašnjim sagorevanjem (SUS).
Nastavni sadržaji predmeta Katedre se kontinuirano obnavljaju i usavršavaju u skladu sa potrebama tržišta rada. Potreba za visokokvalifikovanom radnom snagom u oblasti motora SUS i motornih vozila danas je veća nego ikada. Čak i rutinsko održavanje postaje zahtevna aktivnost koja iziskuje učešće kvalifikovanih stručnjaka da bi se obezbedilo pravilno odvijanje svih procesa.
Izučavajući predmete iz oblasti motornih vozila i motora SUS, studenti dopunjavaju opšte inženjersko obrazovanje iz oblasti mašinstva sposobnostima da, samostalno ili u okviru timskog rada, rešavaju savremene inženjerske probleme u vezi sa konstrukcijom, računarskim simulacijama, ispitivanjima, razvojem i održavanjem motornih vozila.
Članovi Katedre imaju dugogodišnje iskustvo iz oblasti ispitivanja prepravljenih i pojedinačno proizvedenih vozila, sistema za pogon vozila na alternativna gorivima i vozila za prevoz opasnih materija, kao i raznih ekspertiza i veštačenja motornih vozila i motora SUS. Pored toga imaju i uspešnu saradnju sa brojnim firmama i preduzećima čija delatnost obuhvata trgovinu, proizvodnju, održavanje i prepravke vozila odnosno njihove opreme i delova, kao i transport raznih vrsta robe. U okviru naučno-stručnog rada članova Katedre i kroz saradnju sa privrednim subjektima je razvijeno i izrađeno više tehničkih rešenja. Upotreba praktičnih znanja i iskustava stečenih kroz ove aktivnosti u okviru nastavnih sadržaja jedan je od najvažnijih ciljeva članova Katedre u okviru nastavnog rada.
Odgovorna lica
Reč rukovodioca
Katedra za motore i vozila organizaciono spada među najstarije katedre Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu. Katedra je oduvek negovala dobru i otvorenu komunikaciju i saradnju sa svojim studentima, kako u okvirima nastavnih aktivnosti tako i izvan njih. Stvaranje stimulativnog ambijenta za edukaciju i razvoj, ali i za kvalitetne međuljudske odnose na širem nivou, jedan je od glavnih postulata rada na Katedri. Uz to, glavni cilj naših nastavnih aktivnosti je da kod studenata razvijemo kapacitet za kontinuirano samostalno stručno usavršavanje nakon zavšetka studija, bez čega je rad u savremenom inženjerskom okruženju nezamisliv. Edukaciju usmeravamo na razvoj sposobnosti studenata za samostalno i kritičko sagledavanje inženjerskih problema i efikasno rešavanje praktičnih zadataka u okviru struke. Posebna pažnja posvećuje se praktičnoj primeni inženjerskih znanja koje studenti stiču kroz formalno obrazovanje na predmetima Katedre.
Članovi Katedre, pored bavljenja konvencionalnim i fundamentalnim aspektima automobilskog inženjerstva, posvećeni su i stalnom praćenju sve intenzivnijeg tehničko - tehnološkog razvoja ove oblasti i povećanom nivou multidisciplinarnosti koji ovaj razvoj donosi, posebno uzimajući u obzir trendove kao što su stalna diversifikacija funkcionalnosti i rast značaja elektronskih sistema na vozilima, elektrifikacija pogona itd. Ovaj pristup ogleda se između ostalog i kroz nastavni profil Automobilsko inženjerstvo na master nivou, na kom nastavu realizujemo u saradnji sa Katedrom za energetsku elektroniku i pretvarače i Katedrom za automatsko upravljanje.
Dodatni kvalitet nastave postiže se prenošenjem praktičnih iskustava koje osoblje Katedre stiče kroz komunikaciju i saradnju sa privrednim subjektima iz oblasti automobilskog inženjerstva i aktivnostima kao što su ispitivanja, ekspertize, projektovanje vozila i njihovih komponenata, kao i kroz neizostavno praćenje sve kompleksnijih trendova razvoja u ovoj oblasti.