Departman za računarstvo i automatiku
O departmanu
Departman za računarstvo i automatiku ima vodeću ulogu u obrazovanju visoko kompetentnih inženjera i istraživača iz oblasti računarstva, automatike, računarskih nauka, informatike, računarske tehnike i komunikacija. Preko 4.000 studenata je do sada diplomiralo na ovom departmanu. Akademske studije na Departmanu za računarstvo i automatiku, Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, organizovane su kroz studijske programe akademskih studija: "Računarstvo i automatika", "Softversko inženjerstvo i informacione tehnologije", "Biomedicinsko inženjerstvo" i "Informacioni inženjering". Akademske studije podeljene su u tri stepena.
Prvi stepen studija - osnove akademske studije, traje četiri godine (osam semestara), sa obavezom sticanja 240 ESPB po evropskom sistemu prenosivih bodova.
Drugi stepen studija - master akademske studije, traju jednu godinu (dva semestra) i predstavljaju nastavak osnovnih akademskih studija, sa obavezom sticanja 60 ESPB. Uspešnim završetkom ovih studija, student ostvaruje zvanje master inženjera elektrotehnike i računarstva i stiče ukupno 300 ESPB.
Treći stepen studija - doktorske studije, traju tri godine (šest semestara), predstavljaju nastavak master akademskih studija i vrede 180 ESPB. Postavljene su tako da studente uvode u naučno-istraživački rad u izabranoj oblasti. Nakon završetka doktorskih studija, student stiče ukupno 480 ESPB.
Na studijskom programu "Računarstvo i automatika" student ima mogućnost usavršavanja u tri oblasti:
- Primenjene računarske nauke i informatika,
- Automatika i upravljanje sistemima i
- Računarska tehnika i računarske komunikacije.
Pored akademskih studija, u okviru Departmana za računarstvo i automatiku organizovane su strukovne studije kroz studijski program osnovnih strukovnih studija "Softverske i informacione tehnologije". Studije na ovom programu traju tri godine (šest semestara), sa obavezom sticanja 180 ESPB.
Sve intenzivniji razvoj računarstva i automatike, uz značajno jačanje multidisciplinarnosti i veza prema drugim istraživačkim oblastima, prati se kroz aktivnosti nastavnika i saradnika Departmana, kako na studijama računarstva i automatike tako i na drugim studijskim programima Fakulteta tehničkih nauka. Prateći ovaj razvoj i evidentne potrebe u društvu, Departman vrši stalne inovacije u postojećim studijskim programima i kreira nove studijske programe. Tako su, uz inovacije postojećih studijskih programa, pokrenuti sledeći novi studijski programi u saradnji sa drugim departmanima:
- Informaciona bezbednost – master akademski interdisciplinarni studijski program i
- Veštačka inteligencija i mašinsko učenje –master akademski interdisciplinarni studijski program.
Osim edukacije u sistemu visokog obrazovanja, u okviru Departmana odvija se i edukacija kroz više specijalističkih centara:
- <eng>Smart Manufacturing and Innovation Center</eng> u Novom Sadu – UNIDO akreditovani centar za usavršavanje i proširivanje inženjerskog znanja,
- Žan Mone letnja škola "Informacione tehnologije u funkciji harmonizacije krivičnog procesnog prava Republike Srbije sa pravom Evropske unije" – primena informacionih tehnologija u krivičnom procesnom pravu,
- <eng>Cisco Networking Academy</eng> – obuka i sertifikati firme Sisco i
- <eng>Automation Training center</eng> – obuka u saradnji sa <eng>Schneider, Siemens, Danfoss</eng> i <eng>Nivelco</eng>,
- <eng>Android summer school</eng> – obuka za razvoj i implementaciju aplikacija zasnovanih na Android operativnom sistemu u multimedijskim uređajima.
Departman za računarstvo i automatiku čine 3 odseka: Odsek za primenjene računarske nauke i informatiku, Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima i Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije. U okviru Departmana postoji ukupno 20 laboratorija.
- Odsek za primenjene računarske nauke i informatiku je u svom naučno-istraživačkom radu orijentisan na oblasti programskih jezika i prevodilaca, operativnih sistema, paralelnih i distribuiranih sistema, veb programiranja, softverskog inženjerstva, informacionih sistema, elektronskog poslovanja, inteligentnih sistema, veštačke inteligencije, mašinskog učenja i soft kompjutinga.
- Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima je u svom naučno-istraživačkom radu orijentisan na oblasti automatike i upravljanja sistemima, biomedicinski inženjering i geoinformacione sisteme i tehnologije.
- Odsek za računarsku tehniku i računarske komunikacije je u svom naučno-istraživačkom radu orijentisan na oblasti računarskog inženjerstva, računarske arhitekture i računarskih mreža, programiranja i projektovanja sistema za rad u realnom vremenu, sistema baziranih na računaru, digitalne obrada audio i video signala, <eng>Internet of Things</eng> i automatizacije u pametnim kućama, projektovanja softvera u automobilima i drugih bezbednosno kritičnih uređajia, projektovanja paralelnih i distribuiranih sistema, programskih prevodilaca.
Pored navedenih organizacionih jedinica, Departman je nosilac aktivnosti Centra za geoinformacione tehnologije i sisteme, čija delatnost u najopštijem smislu obuhvata upravljanje prostornim resursima. Centar ima sledeće organizaciono-tehnološke jedinice: Odeljenje za sistemsku podršku, Laboratorija za akviziciju, obradu i prezentaciju geoprostornih podataka, Laboratorija za subterestrijalnu detekciju i Laboratorija za GIS i razvoj softvera.
Odgovorna lica
Reč rukovodioca
Dobrodošli na Departman za Računarstvo i automatiku, gde briga za studente, akademska izvrsnost i tehničke kompetencije čine osnovu našeg rada. Naša misija je da pružimo najviši nivo obrazovanja i istraživanja, oslanjajući se na bogato iskustvo i stručnost naših nastavnika i saradnika. Posvećeni smo stvaranju okruženja u kojem se studenti i istraživači mogu razvijati i ostvarivati maksimum svojih potencijala.
Departman za Računarstvo i automatiku nastoji da podjednako razvija i svakodnevno unapređuje kvalitet nastave, naučno-istraživačkog rada i saradnje sa privredom. Nastavnici Departmana izvode nastavu na velikom broju studijskih programa, koji pokrivaju širok spektar tehničkih disciplina, od računarskih nauka i sistema upravljanja, preko računarske tehnike i softverskog inženjerstva, pa sve do biomedicinskog inženjerstva, mašinskog učenja, veštačke inteligencije, i mnogih drugih srodnih oblasti. Nastavnici departmana učestvuju u velikom broju naučno-istraživačkih projekata, u saradnji sa velikim brojem institucija i drugih univerziteta iz zemlje i inostranstva. Departman je učestvuje u izradi velikog tehničkih rešenja u saradnji sa vodećim kompanijama u okruženju i šire.
Srdačno,
dr Milan Vidaković, redovni profesor