Katedra za telekomunikacije i obradu signala
Katedra za telekomunikacije i obradu signala jedna je od šest katedri Departmana za energetiku, elektroniku i telekomunikacije. Katedra okuplja stručnjake koji svojim znanjem i iskustvom pomažu studentima na svim nivoima studija da steknu ne samo teorijska, već i praktična znanja iz oblasti informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) i obrade signala (OS). Teme kojima se Katedra bavi uključuju najsavremenije bežične i mrežne komunikacione tehnologije i metode obrade različitih tipova signala, u sve jačoj sprezi sa algoritmima veštačke inteligencije i mašinskog učenja.
Katedra je direktno nadležna za organizaciju i izvođenje nastave na više studijskih modula u okviru studijskih programa osnovnih, master i doktorskih akademskih studija Energetika, elektronika i telekomunikacije (EET). U okviru ovih studijskih modula, pored jakih teorijskih osnova iz oblasti telekomunikacionih sistema i algoritama obrade signala, Katedra nudi studentima i niz predmeta kroz koje studenti ovladavaju alatima neophodnim za njihovu implementaciju, kao što su programski jezici C/C++, Java, Python i MATLAB. Katedra aktivno učestvuje u izvođenju nastave i na brojnim drugim studijskim programima, među kojima su osnovne akademske studije Biomedicinsko inženjerstvo, Poštanski saobraćaj i telekomunikacije te Informacioni inženjering, na studijskim programima osnovnih i master strukovnih studija Elektrotehnika, na modulu Elektronika i telekomunikacije, kao i na studijskom programu master akademskih studija Veštačka inteligencija i mašinsko učenje.
Naučno-istraživački rad Katedre ostvaruje se kroz niz međunarodnih i nacionalnih projekata, kroz koje Katedra neguje svoju saradnju sa drugim naučno-istraživačkim institucijama, i iz kojih su proistekle brojne naučne publikacije na prestižnim svetskim konferencijama i u vrhunskim časopisima. Ovi projekti su često prilika da se i studenti uključe u naučna istraživanja, što podstiče njihovu kreativnost i razvija sposobnost za rešavanje složenih inžinjerskih problema. Pored toga, Katedra neguje i praksu uključivanja studenata u naučno-stručna takmičenja svetskog ranga, što pruža studentima-učesnicima izuzetno praktično iskustvo, a zahvaljujući često vrlo uspešnom ishodu ovakvih takmičenja, učvršćuje i uverenje njihovih kolega i budućih studenata da su učinili pravi izbor i da znanja stečena tokom studija imaju jasnu primenu. Najzad, Katedra neguje saradnju i sa brojnim privrednim subjektima, što omogućuje studentima da steknu važna praktična iskustva i vrlo brzo nađu posao u zemlji ili inostranstvu po završetku studija.
Odgovorna lica
Reč rukovodioca
Poštovane kolege, sadašnji i budući studenti,
Telekomunikacije i obrada signala su već decenijama jedna od najuzbudljivijih oblasti elektrotehnike i računarstva. U domenu telekomunikacija, razvoj telekomunikacionih mreža omogućio je trenutnu povezanost celog čovečanstva bilo kada i bilo gde. Moderne bežične mreže pete generacije (5G) i novi Wi-Fi sistemi sedme generacije (Wi-Fi 7) pružaju osnov za razvoj brojnih budućih tehnologija kao što su udaljena hirurgija, autonomna vozila, dronovi za isporuku paketa, proširena realnost, zamena kablova u industriji sa bežičnim vezama, kontrola robota, i brojnih drugih naprednih servisa. Obrada signala kao što su video, govor, slika, pokrenula je revoluciju koju danas znamo kao mašinsko učenje i veštačka inteligencija. Prepoznavanje govora, sinteza govora, algoritmi obrade, izdvajanja i prepoznavanja sadržaja sa slike, generisanje smislenih odgovora na upite, samo su deo kompleksnog spoja tehnologija koje su danas nadomak toga da sa mašinom možemo da razgovaramo i interakujemo kao sa bilo kojim drugim inteligentnim bićem.
Potrebe za obradom signala, mašinskim učenjem i veštačkom inteligencijom su danas veće nego ikada, i ogledaju se u potrebama za stručnim poznavaocima ove oblasti, poželjno sa dobrim matematičkim osnovama, ali i potrebama za ogromnim količinama podataka, resursima za izračunavanje i memorijskim resursima koje ove tehnologije konzumiraju. Iako je sa strane telekomunikacija 5G, a sa strane obrade signala transformer arhitekture ChatGPT, očigledni primeri zavidnog nivoa razvoja današnje tehnologije, mi se još uvek nalazimo na početku i budućnost je još uvek otvorena za nove tehnologije i izazove. Katedra za telekomunikacije i obradu signala sa svojim timom nastavnika i asistenata koji učestvuju u vodećim EU projektima, nacionalnim projektima, saradnjom sa industrijom, i uz resurse koji uključuju dodeljenu infrastrukturu za testiranje i istraživanje u vidu dve 5G bazne stanice (spoljašnja i unutrašnja), kao i značajnim resursima za obradu signala i algoritme mašinskog učenja (brojni serveri sa GPU kapacitetima), nudi studentima da daju aktivan doprinos u izučavanju i razvoju tehnologija budućnosti.
Studenti telekomunikacija i obrade signala u stanju su da se suoče sa najvećim izazovima današnjeg tehnološkog razvoja, o čemu govori nebrojeno mnogo kolega koji danas zauzimaju vodeće pozicije na univerzitetima, istraživačkim centrima i vodećim kompanijama širom sveta. Ako želite da budete deo razvoja i date svoj doprinos uobličavanju humane, etične, korisne, efikasne i inteligentne budućnosti, na pravom ste mestu, pridružite nam se!