Univerzitet u Novom Sadu

Studentski startap tim sa FTN-a <eng>“Solarise”</eng> obezbedio finansiranje za nastavak razvoja softvera koji pomaže ljudima da lakše pređu na OIE

Tim od četiri studenta sa smera Softversko inženjerstvo i informacione tehnologije, uz mentorstvo profesora Aleksandra Anđelkovića, razvio je softver zasnovan na veštačkoj inteligenciji koji analizira solarni potencijal krova na osnovu satelitskih snimaka. Tim je započeo svoj put na Hakatonu, a danas razvija Startap kompaniju i priprema se za izlazak na evropsko tržište.

Hakaton <eng>“Re:Hack The Future”</eng>, na kome je stvoren <eng>Solarise</eng>, organizovala je nemačka kompanija <eng>GIZ</eng>. Održan je u Naučno-tehnološkom parku u Novom Sadu, a studentski timovi su imali 48 sati da osmisle inovativno rešenje iz oblasti održivog razvoja i obnovljivih izvora energije. S obzirom na to da <eng>Solarise</eng> čini tim softverskih inženjera, želeli su da povežu svoju strast prema održivosti sa svojim veštinama. Tako je rođena ideja za softver koji pomaže ljudima da lakše i informisanje pređu na obnovljive izvore energije. Njihova ideja pokazala je potencijal već na samom Hakatonu, osvojivši treće mesto.

Za razliku od većine softvera iz ove industrije, <eng>Solarise</eng> je namenjen običnim ljudima, koji ne poznaju domen i ne moraju biti elektro inženjeri. Korisnici unose samo adresu svog objekta i u tri klika dobijaju kompletnu analizu solarnog potencijala sa objašnjenjem šta to za njih znači. Ovo je moguće pošto računanje površine krova na osnovu satelitske slike i pružanje svih ovih objašnjenja rade modeli veštačke inteligencije. Analiza uključuje broj solarnih panela koji mogu stati na krov, količinu električne energije koju bi proizvodili, procenu troškova instalacije i period povraćaja investicije. Trenutno je za dobijanje slične ponude potrebno nekoliko dana ili čak nedelja, dok inženjeri ručno obave procenu, što čini <eng>Solarise</eng> inovacijom na globalnom tržištu. Poslovni model <eng>Solarise</eng>-a zasniva se na prodaji licenci firmama koje se bave postavljanjem solarnih panela, omogućavajući im da integrišu Solarise na svoje sajtove i tako svojim korisnicima ponude brže izdavanje inicijalnih ponuda, u svega par minuta.

Dakle, <eng>Solarise</eng> olakšava inicijalni kontakt za obe strane: zainteresovani za ugradnju panela mogu brzo i lako doći do analize i ponude za svoj krov, dok kompanije koje se bave ugradnjom štede vreme svojih eksperata, koji se mogu posvetiti onim klijentima koji već imaju ideju o inicijalnoj ponudi i spremni su da pređu na naredne korake. Još jedna prednost koju <eng>Solarise</eng> nudi instalaterima panela kao svojim primarnim klijentima, jeste izdvajanje na tržištu i poboljšanja reputacija koju sa sobom povlači njihov softver. Zamislite da vi birate između instalatera koji će vam ponudu izdati tek za par nedelja i uz novčanu naknadu i instalatera na čijem sajtu sami uz par klikova dobijate približnu sliku krajnje ponude!

Prva verzija softvera koji razvija <eng>Solarise</eng> tim trenutno je u beta fazi testiranja i još neko vreme će biti dostupna svima za besplatno korišćenje na adresi <eng>www.solarise.rs</eng>.

Tim koji stoji iza ovog rešenja čine Tina Mihajlović, Milica Sladaković, Tamara Ilić i Uroš Poček, od nedavno diplomirani inženjeri softvera. U razvoju glavnog tehničkog dela njihovog rešenja, modela veštačke inteligencije, studentima je pomogla profesorka Jelena Slivka. Uz modele veštačke inteligencije, za razvoj ovog rešenja je potrebno domensko znanje iz oblasti obnovljivih izvora energije, pruženo od strane profesore Aleksandra Anđelkovića.

Pored mentorske podrške profesora sa Fakulteta tahničkih nauka, <eng>Solarise</eng> tim je nedavno obezbedio i svoju prvu finansijsku podršku kroz program Fonda za inovacionu delatnost pod nazivom <eng>”SmartStart“</eng>.

<eng>”SmartStart“</eng> je prestižan program namenjen startapima sa potencijalom za rast u ranoj fazi razvoja i jedan je od najznačajnijih programa za inovativne kompanije u Srbiji. Ove godine <eng>”SmartStart“</eng> je imao 175 prijava, od kojih je samo 27 dobilo finansiranje. <eng>Solarise</eng> planira da ova sredstva iskoristi za unapređenje svog rešenja i izlazak na tržište u Srbiji, zatim širenje na zemlje Balkana, a u narednim godinama i za proširenje tima i izlazak na neka od najvećih i najkonkurentnijih tržišta zapadne i centralne Evrope. Važna prednost ovog programa je i mentorska podrška za nagrađene timove, koja je Solarise timu omogućila da sarađuje sa ekspertom iz oblasi prodaje i tako nauči kako da svoje rešenje distribuira što većem broju kompanija.

Tim je postigao veliki uspeh i na takmičenju za najbolju tehnološku inovaciju u Srbiji, plasirajući se u finale i osvojivši četvrto mesto. Ovaj uspeh <eng>Solarise</eng>-u donosi medijsku promociju i priliku za predstavljanje na mnogim domaćim i međunarodnim sajmovima. Solarise će se predstaviti na 55. Međunarodnom KGH kongresu i izložbi od 10. do 13. decembra 2025. godine u Beogradu, te vas ovom prilikom pozivamo da ih i tamo obiđete i podržite.

Pored priznanja sa različitih takmičenja, <eng>Solarise</eng> tim je deo akceleratorskih programa koji dodatno šire njihova znanja iz sveta biznisa – na <eng>“3alet”</eng> akceleratoru tim je prošao kroz osmonedeljnu obuku za vođenje startapa, dok trenutno o finansijama uče kroz <eng>“Finsight”</eng> program u organizaciji OTP banke. Kroz ovakve programe, tim nastoji da svojoj inženjerskoj ekspertizi pridoda veštine neophodne za uspešno vođenje startupa.

Osnivači <eng>Solarise</eng>-a za naredan period postavljaju ambiciozne ciljeve: nastavak rada na softveru i unapređenje algoritma veštačke inteligencije, korisničkog iskustva i algoritma za određivanje konfiguracije solarnih panela; beta testiranje sa prvim klijentima; izlazak na domaće i evropsko tržište; brojna učešća na sajmovima, takmičenjima i akcelatorima… Dakle, posvećenost svemu onome što će <eng>Solarise</eng> od studentske ideje dovesti do proizvoda koji će rešiti važan problem na putu ka zelenijoj planeti.

Priča <eng>Solarise</eng> tima je dokaz da mladi inovatori, čak i tokom studija, mogu da kreiraju globalno prepoznatljiva rešenja i primene stečena znanja na razvoj sopstvenih biznisa. Ukoliko i vi imate ideju ili pitanja o njihovim iskustvima i budućim planovima, možete ih kontaktirati preko <eng>LinkedIn</eng> profila osnivača ili putem njihovog sajta.

<eng>Solarise</eng> je na misiji da automatizuje prelazak na solarnu energiju, piksel po piksel.

Podeli vest:

Pogledajte još vesti

FTN - Studentski život

Hitno saopštenje

Hitno saopštenje Nastavno-naučno veće Fakulteta tehničkih nauka na sednici održanoj u sredu, 11. decembra 2024. godine, a povodom prvog zvaničnog

Pročitaj više >>

Studentski startap tim sa FTN-a <eng>“Solarise”</eng> obezbedio finansiranje za nastavak razvoja softvera koji pomaže ljudima da lakše pređu na OIE