Fakultet tehničkih nauka

Studenti mašinstva na stručnoj ekskurziji u Slovačkoj i Austriji

U periodu od 12.11. do 16.11.2023. studenti Fakulteta tehničkih nauka, sa svih Departmana za mašinstvo su bili na stručnoj ekskurziji u Bratislavi, Slovačka i Beču, Austrija. Stručni deo ekskurzije obuhvatio je posetu kompanijama <eng>Volkswagen </eng>i <eng>MicroStep </eng>u Bratislavi.

Prvi dan ekskurzije je proveden u obilasku fabrike automobila <eng>Volkswagen </eng>u Bratislavi. Fabrika sa oko 11 000 zaposlenih je druga po veličini u okviru <eng>Volkswagen </eng> grupe, koju prevazilazi jedino centrala u Volsburgu sa oko 55 hiljada zaposlenih radnika. U ovoj fabrici se istovremeno sklapa 5 različitih modela automobila, među kojima su Škoda Superb, Porše Kajen, Audi Q7 i Q8, kao i <eng>Volkswagen </eng>Tuareg. Studenti su imali priliku da se upoznaju sa procesom proizvodnje i sklapanja automobila. Obilaskom kompleksa koji se pruža na prostoru od dva kvadratna kilometra, viđene su najsavremenije tehnologije manipulacije, spajanja i kontrole u proizvodnji. U samoj fabrici se nalazi na stotine robota koji vrše različite funkcije, od transporta delova do same obrade, manipulacije, spajanja, sklapanja i kontrole proizvedenih delova.

Drugi dan studenti su proveli u obilasku kompanije <eng>MicroStep </eng>u Bratislavi. Ova kompanija se bavi proizvodnjom CNC mašina za nekonvencionalne postupke obrade rezanjem. Studenti su imali mogućnost da upoznaju sa procesom proizvodnje i primene ovih mašina. Viđene su različite kombinacije mašina za rezanje: sa glavama za klasične alate za rezanje i sa laserom, sa plazmom i gasom, laserom i vodenim mlazom, laserom i gasom (vazduh i kombinacije zaštitnih gasova) itd. <eng>MicroStep </eng>proizvodi mašine po zahtevu kupca, gde se svaki uređaj pravi po tačnim specifikacijama. Pored mašina za rezanje, proizvodi se i propratna oprema za automatizaciju procesa proizvodnje. Kompanija pruža logističku podršku kupcu, softver za programiranje, mašine za manipulaciju i sortiranje. Jedan od posebnih zahteva koju je ova kompanija imala je porudžbina mašine za rezanje vodenim mlazom, koja bi se primenila za sečenje torti. Mašina je bila veoma uspešna i drastično je povećala kapacitet proizvodnje kupca.

Podeli vest: