Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Zaštita od požara u industrijskim objektima (17.ZRI44A)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta je da studenti ovladaju teorijskim i praktičnim znanjem o požarima i eksplozijama u industrijskim objektima, kao i sredstvima i opremom za zaštitu od požara.

Ishod:

Stečena znanja student treba da koristiti u daljem usavršavanju i obrazovanju kao i pri rešavanju praktičnih inženjerskih problema iz domena zaštite od požara u industrijskim objektima.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi i definicija nekontrolisanog i eksplozivnog sagorevanja; Uslovi nastanka požara i eksplozija; Vrste i klasifikacija požara i eksplozija; Parametri požara i eksplozija (toplotni efekat, temperaura, pritisak, produkti sagorevanja). Industrijski kompleks i njegovi elementi; Podela industrijskih objekata u zavisnosti od arhitektonskih karakteristika i namene; Konstrukcije industrijskih objekata i materijali za izgradnju; Tehničke instalacije, komunikacije i unutrašnji transport u industrijskim objektima. Požarna analiza tehnoloških procesa koji se odvijaju u industrijskim objektima; Tehnološki procesi u kojima nastaju zapaljivi gas, para, tečnost ili prašina; Opasnosti i mere zaštite od požara karakterističnih tehnoloških procesa u industriji (energetika, mašinska, elektro, hemijska, petrohemijska, prehrambena, tekstilna, drvna, ... industrija). Zaštita od požara i eksplozija u industrijskim objektima; Uslovi i sredstva za gašenje požara; Voda, pena, prah, ugljen-dioksid, haloni, nova hemijska sredstva (fizičko-hemijska svojstva, mehanizam delovanja, prednosti i nedostaci, mogućnosti i način primene); Stabilni i mobilni sistemi i oprema za gašenje požara (vrste, namena, princip rada, specifičnosti).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, vežbe, izrada i odbrana seminarskih radova, konsultacije, stručna poseta.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
S. Milutinović, J. Radosavljević Industrijski objekti 1998 Fakultet zaštite na radu, Niš Srpski jezik
Z. Šmejkal Uređaji, oprema i sredstva za gašenje i zaštitu od požara 1991 SKTH/Kemija u industriji, Zagreb Srpski jezik
M. Vidаkоvić Pоžаr i оsigurаnjе u industriјi 2002 Fаhrеnhеit, Bеоgrаd Srpski jezik
Mihajlović, E., Dragan, M., Janković, Ž. Procesi i sredstva za gašenje požara 2009 Fakultet zaštite na radu, Niš Srpski jezik
D. Pešić D. Zigar Požari i eksplozije - zbirka zadataka 2013 Fakultet zaštite na radu, Niš Srpski jezik
D. Јоvаnоvić, D. Тоmаnоvić Dinаmikа pоžаrа 2002 Fakultet zaštite na radu, Niš Srpski jezik
R. Јоvаnоv, А. Pаvlоvić, Ј. Injаc Меtоdоlоgiја оdrеđivаnjа zоnа оpаsnоsti – еksplоzivi i zаpаlјivе prаšinе, 1996 Univеrzitеt u Bеоgrаdu, Institut zа nuklеаrnе nаukе „Vinčа" Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena