Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi za rukovanje materijalom u zaštiti životne i radne sredine (17.ZRI441)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Metrologija, kvalitet, ekološko inženjerski aspekti, alati i pribori
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Osposobavljanje studenata za izbor i projektovanje elemenata uređaja i sistema za rukovanje u materijalom u oblasti zaštite životne i radne sredine.

Ishod:

Sticanje znanja o elementima i sistemima za rukovanje materijalom i mogućnostima njihove primene u rešavanju ekološko-inženjerskih problema.

Sadržaj:

Sistemi za rukovanje - linijski sistemi, kružni sistemi, kompleksni sistemi. Funkcije rukovanja - funkcije pripreme, funkcije postavljanja, funkcije otpreme. Simboli za funkcije rukovanja. Uređaji za rukovanje u proizvodnji. Pneumatski uređaji za rukovanje. Hidraulični uređaji za rukovanje. Magnetni uređaji za rukovanje. Električni uređaji za rukovanje. Kombinovani uređaji za rukovanje. Logički uređaji za rukovanje. Manipulaciona i transportna sredstva i sistemi. Problematika manipulacije sa materijalom. Osnovni pojmovi korišćeni kod manipulacije, transportu i skladištenju. Analiza i projektovanje procesa manipulacije sa materijalom. Klasifikacija i karakteristike manipulacionih i transportnih sredstava. Proračun količine materijala transportovanog manipulacionim sredstvima. Osnovni pojmovi i sitematizacija transportnih sredstava i sistema. Trakasti transporteri. Zglobni transporteri. Lančasti transporteri. Valjčasti i koturasti transporteri. Vibracioni transporteri. Mašine za rukovanje- drobilice, testere, prese, klasifikatori, magneti, vibratori. Projektovanje sistema za rukovanje. Izbor optimalne varijante sistema za rukovanje. Automatizacija postupaka projektovanja sistema.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, auditornih, laboratorijskih i računarskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja gradiva. Na auditornim vežbama se rade karakteristični zadaci i produbljuje se izloženo gradivo. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na rapoloživoj laboratorijskoj opremi. Na računarskim vežbama se vrši uporeba informaciono komunikacionih tehnologija u ovladavanju znanjima iz posmatranog područja. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kutz, M. Environmentally Conscious Materials Handling 2009 John Wiley & Sons Engleski
Hodolič, J., Vukelić, Đ. Sistemi za rukovanje - skripta 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Reese, C. Material Handling Systems 2000 Taylor & Francis Engleski
Formiranje ocene: