Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Zaštita na radu u metalurgiji i pri termohemijskoj obradi metala (17.ZRI42A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Livenje, termička obrada, inženjerstvo površina i nanotehnologije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Cilj predmeta je sticanje osnovnih znanja iz oblasti metalurgije i termohemijske obrade metala sa posebnim akcentom na bezbednost i zdravlje na radu.

Ishod:

Po uspešnom završetku ovog kursa student je u stanju da: nabroji i opiše osnovne postupke livenja i termohemijske obrade metala; navede bezbednosne i zdravstvene rizike u livnicama i pogonima termičke obrade i predloži potencijalna rešenja za njihovo uklanjanje ili smanjivanje; izabere neophodna lična zaštitna sredstva radnika;

Sadržaj:

Proces dobijanje čelika i njegov uticaj na životnu sredinu. Procesi u sekundarnoj metalurgiji i njihov uticaj na životnu sredinu.Kriterijumi za ocenu rizika ugrožavanja zdravlja rljdnika u metalurškim sistemima i pri termohemijskoj obradi.Upoznavanje sa grupama hemikalija koje su klasifikovane kao zagađujuće materije u vazduhu životne sredine. Posebno se obrađuju zagađujuće materije, kao što su ozon, sumpor-dioksid, oksidi azota, ugljen-monoksid, cink, cijanidi, zatim fine čestice prečnika manjeg od 2,5 mikrona i meterološke prilike. Podaci omogućavaju razvoj programa za smanjenje koncentracija proučavanih zagađujućih materija iz izvora zagađenja i efikasno uklanjanje zagađujućih materija iz životne sredine.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja i laboratorijskih vežbi. Na predavanjima se izlaže teoretski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima iz prakse radi lakšeg razumevanja gradiva. Kada gradivo to dozvoljava na predavanjima se pokušava inicirati diskusija između studenata kako bi se povećala motivacija, proširilo razumevanje materije, proširile perspektive i raščistile potencijalne nejasnoće. Na vežbama se produbljuje gradivo izloženo na predavanjima i praktično primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Watts, R.J. Hazardous waste, Sources 1997 John Wiley & Sons, New York Engleski
Drobnjak, Đ. Fizička metalurgija : fizika čvrstoće i plastičnosti X Tehnološko metalurški fakultet, Beograd Srpski jezik
Stranks J. Health and Safety Pocket Book 2015 Routledge Engleski
M. Ristić, M. Vuković Upravljanje čvrstim otpadom, Tehnologije prerade i odlaganja, 2006 Tehnički fakultet u Boru, Bor Srpski jezik
Ashby, M.F. Materials Selection in Mechanilcal Design 2011 Amsterdam, Elsevier Engleski
Škorić, B. Zaštita na radu pri livenju i toplom cinkovanju - skripta 2014 Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena