Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Odabrana poglavlja bezbednosti i zdravlja na radu u građevinarstvu (17.ZRD241)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Tehnologija i organizacija građenja i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Sticanje znanja o stanju oblasti bezbednosti i zdravlja na radu na svetskom tržištu i u okviru Republike Srbije. Sticanje znanja o savremenim modelima upravljanja rizicima bezbednosti i zdravlju na radu u građevinarstvu.

Ishod:

Osposobljenost za realizaciju procesa upravljanja rizicima bezbednosti i zdravlja na radu i njegovo unapređenje kroz primenu savremenih metoda, alata i tehnika. Stečena znanja se primenjuju u daljem istraživačkom radu iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, kao i pri konkretnoj primeni u praksi.

Sadržaj:

Sagledavanje stanja bezbednosti i zdravlja na radu na svetskom tržištu i u okviru Republike Srbije. Analiza procesa upravljanja rizicima bezbednosti i zdravlja na radu kao i osnovnih i savremenih modela upravljanja rizicima bezbednosti i zdravlja na radu u građevinarstvu. Analiza i primena savremenih metoda identifikacije i kvantifikacije rizika. Analiza i primena baza podataka prilikom identifikacije i kvantifikacije rizika.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se realizuje kroz predavanja u vidu prezentacija pojedinih metodskih jedinica kao i kroz konsultacije sa nastavnikom. Student bira oblast za izradu seminarskih radova koji izrađuje uz konsultacije sa nastavnikom. Ispit obuhvata celokupno gradivo izloženo u toku semestra i polaže se usmeno. Ocena ispita se formira na osnovu ocena seminarskog rada, prezentacije i usmenog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Holt, A. Principles of Construction Safety 2006 Blackwell Science, Oxford Engleski
Aven, T. Quantitative Risk Assessment : The Scientific Platform 2011 Cambridge University Press, Cambridge Engleski
Wideman, R. M. Project and program risk management: a guide to managing project risks and opportunities 1992 Project Management Institute Engleski
Perezgonzalez, D., J. Construction Safety Management, A System Approach 2005 Lulu, Inc Engleski
Levitt, R., Samelson, M., N. Construction Safety Management 1993 John Wiley & Sons Engleski
Lingard, H., Rowlinson, S. Occupational Health and Safety in Construction Project Management 2005 Taylor & Francis Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena