Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Stanje i tendencije razvoja bezbednosti i zdravlja u oblasti saobraćajnog inženjerstva (17.ZRD239)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Planiranje, regulisanje i bezbednost saobraćaja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Ovladavanje procesom upravljanja bezbednošću saobraćaja

Ishod:

Razumevanje uticajnih elemenata na efikasnost procesa upravljanja bezbednošću saobraćaja. Sposobnost kreiranja saobraćajnog sistema na različitim nivoima organizovanja sa aspekta upravljanja bezbednošću saobraćaja

Sadržaj:

Osnovne paradigme bezbednosti saobraćaja. Stanje i tendencije bezbednosti saobraćaja. Pojam upravljanja bezbednošću saobraćaja. Proces upravljanja bezbednošću saobraćaja. Osnovni elementi procesa upravljanja. Organizacija bezbednosti saobraćaja. Strateška dokumenta bezbednosti saobraćaja. Informacioni sistem bezbednosti saobraćaja. Metod rada. Mere bezbednosti saobraćaja.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastavni proces satoji se iz teorijskog predavanja i vežbanja koja se satoje u rešavanju raznih praktičnih problema korišćenjem naučenog teorijskog znanja. Kroz studijski istraživački rad student, proučavajući naučne časopise i ostalu literaturu samostalno produbljuje gradivo sa predavanja. Uz rad sa nastavnikom student se osposobljava za samostalno pisanje naučnog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
OECD, International Transport Forum Towards Zero Ambitious Road Safety Targets and the Safe System Approach 2008 Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena