Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Zaštita na radu na mašinama za obradu materijala (17.ZR408A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mašine alatke, tehnološki sistemi i automatizacija postupaka projektovanja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje znanja o načinu funkcinisanja mašina za obradu skidanjem i bez skidanja materijala u industriji obrade metala i principima bezbednosti i zaštite poslužioca i okolone, kao i u oblasti fukncionisanja i principa bezbednosti i zaštite poslužioca i okolone na mašinama za preradu i obradu drveta, plastičnih i sličnih materijala .

Ishod:

Poznavanje principa rada i zaštite rukovaoca na mašina za obradu skidanjem i bez skidanja materijala u industriji prerade metala i metodologije ispitivanja bezbednosti mašina. Poznavanje principa rada, metodologije ispitivanja mašina i zaštite rukovaoca na mašina za preradu i obradu drveta, plastičnih i sličnih maperijala.

Sadržaj:

Sistematizacija postupaka obrade i mašina u industriji prerade metala. Sistematizacija postupaka i mašina u industriji prerade i obrade drveta, plastike i sličnih materijala. Način funkcionisanja pojedinih tipova mašina za obradu bez i sa skidanjem materijala (strugotine) u industriji. Standardi za bezbednost mašina. Opšti principi za projektovanje sistema zaštite na mašinama. Smanjenje rizika pogodnom konstrukcijom. Definisanje izvora i zona opasnosti, načina zaštite na pojedinim mašinama u zavisnosti od nivoa automatizovanosti. Zaštitne naprave, zaštitni uređaji i zaštitne blokade kod pojedinih tipova mašina za obradu materijala u industriji. Način funkcionisanja pojedinih tipova mašina za preradu i obradu drveta, plastičnih i sličnih materijala. Definisanje izvora i zona opasnosti, načina zaštite na pojedinim mašinama za preradu i obradu drveta, plastičnih i sličnih materijala. Zaštitne naprava, zaštitni uređaji i zaštitne blokade kod pojedinih tipova mašina za preradu i obradu drveta, plastičnih i sličnih materijala. Procena rizika mašina. Upustva za upotrebu, bezbedan rad i održavanje.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računarske i laboratorijske vežbe i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva praćen odgovarajućim primerima iz prakse, radi lakšeg razumevanja i usvajanja gradiva. Na laboratorijskim vežbama praktično se primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi, dok se na računarskim vežbama sprovodi upotreba informaciono komunikacionih tehnologija u ovladavanju znanjima iz posmatranog područja. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Miletić, O., Todić, M. Obradni sistemi za deformisanje 2015 Mašinski fakultet, Banja Luka Srpski jezik
Anderson Scott Machine Tools: Design, Reliability and Safety 2011 New York : Nova Science Publishers, Inc. Engleski
Vilotić, D., Plančak, M. Krivajne prese : mašine za obradu deformisanjem 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Todić, M., Vranješ, B. Projektovanje sistema zaštite i uređaja 2018 Mašinski fakultet Banja Luka Srpski jezik
Kršljak, B. Mašine i alati za obradu drveta II 2002 Uljarice-Public, Beograd Srpski jezik
Zeljković M, Tabaković, S., Vilotić D. Bezbednost mašina (skripta) 2019 FTN, u pripremi Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena