Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Tehnološki postupci remedijacije radne sredine (17.ZR399)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite na radu
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Sticanje neophodnih znanja o tehnološkim procesima i uređajima koji se primenjuju u remedijaciji radne sredine.

Ishod:

Nakon odslušanog kursa i položenog ispita, student će moći da identifikuje i primeni odgovarajuće tehnološke procese i uređaje za remedijaciju radne sredine.

Sadržaj:

Tehnologija i tehnološki sistemi. Elementi tehnološkog sistema. Tehnološki proces i tehnološke opercije (mehaničke, toplotne, difuzione operacije). Indikatori kvaliteta radne sredine u procesnoj industriji. ?arakterizacija zagađujućih materija i indikatori kvaliteta radne sredine u procesnoj industriji (hemijska industrija, metaloprerađivačka industrija, industrija boja i lakova, itd). Kriterijumi za izbor odgovarajućeg remedijacionog procesa. Tehnološki procesi i uređaji za remedijaciju radne sredine. Taloženje – gravitacione taložne komore, elektrostatički taložnici. Cikloni. Skruberi. Ventilacioni sistemi. Filtracija - rotacioni filtri. Adsorpcija – adsorberi. Apsorpcija – apsorberi. Napredni tehnološki procesi remedijacije radne sredine (multicikloni, membranski procesi, adsorpcija na alternativnim adsorbentima). Zakonodavstvo i regulative iz oblasti.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Računske vežbe koje se baziraju na rešavanju konkretnih praktičnih problema i dimenzionisanju uređaja za remedijaciju delove radne sredine. Zajedničke i individualne konsultacije. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima i računskim vežbama. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit koji se polaže u pismenoj (računski deo) i u usmenoj formi (teorijski deo). Pismeni deo ispita može se polagati kroz formu dva kolokvijuma

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Iyyanki V Muralikrishna аnd Valli Manickam Environmental Management - Science and Engineering for Industry 2007 Butterworth-Heinemann, Elsevier Engleski
Popović D. Hemijski parametri životne i radne sredine 2008 Fаkultеt zаštitе nа rаdu, Niš Srpski jezik
Aarne Vesilind P. et al. Introduction To Environmental Engineering 2004 Cengage Learning Engleski
Anđelković, B., Krstić, I. Tehnološki procesi i životna sredina 2002 Fakultet zaštite na radu, Niš Srpski jezik
Sovilj, M. Difuzione operacije 2004 Tehnološki fakultet, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene: