Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Bezbednost i zaštita na radu sa opremom za rad (17.ZR308A)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za mehanizaciju i konstrukciono mašinstvo
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Mašine alatke, tehnološki sistemi i automatizacija postupaka projektovanja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje teorijskih i praktičnih znanja u oblasti opšte bezbednosti opreme za rad. Osposobljavanje za izradu tehičke dokumentacije u pogledu zadovoljenja uslova bezbednosti opreme za rad.

Ishod:

Znanja o novom pristupu bezbednosti opreme za rad i sposobnost za izradu tehničke dokumentacije u skladu sa tim pristupom

Sadržaj:

Deficija opreme za rad. Novi pristup bezbednosti opreme za rad u zakonodavstvu –evropske direktive, harmonizovani standardi. Usaglašavanje sa zahtevima evropskih direktiva. Opšti principi konstruisanja sa stanovišta bezbednosti mašina. Opasnosti i štetnosti koje stvara oprema za rad. Smeštaj opreme za rad sa stanovišta pojedinih vrsta opasnosti. Vrste pogonske energije, sa osobenostima zaštite, poremećaj, nestanak i ponovni povratak energije. Oprema za automatski i manuelni rad. Uređaji za rukovanje opremom za rad. Zaštitne naprave uređaji i blokade. Signalni uređaji i kontrolni instrumenti. Osnove procene rizika opreme za rad. Način smanjenja i upravljanja preostalim rizikom koji se nije mogao otkloniti poznatim tehničkim rešenjima. Specifični tipovi određenih štetnosti (prašina, fizičke štetnosti, opasne materije, niske/visoke temterature, opasna zračenja, ...). Održavanje i transport opreme za rad. Uređenje radnog mesta.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, računarske i laboratorijske vežbe i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva praćen odgovarajućim primerima iz prakse, radi lakšeg razumevanja i usvajanja gradiva. Na laboratorijskim vežbama praktično se primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi, dok se na računarskim vežbama sprovodi upotreba informaciono komunikacionih tehnologija u ovladavanju znanjima iz posmatranog područja. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Borojev LJ, Zeljković M. Glavne karakteristike i struktura obradnih sistema 2009 FTN, u pripremi Srpski jezik
Kršljak B. Uljarice-Public 2002 Uljarice publik, Beograd 2002 Srpski jezik
Vilotić, D., Plančak, M. Mašine za obradu deformisanjem – Krivajne prese 2010 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Zeljković M, Borojev LJ, Vilotić D. Bezbednost mašina (skripta) 2012 FTN, U pripremi Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena