Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Zaštita na radu u oblasti upravljanja otpadom (17.ZR300)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Osposobljavanje studenata za sagledavanje celokupnog sistema upravljanja otpadom sa aspekta bezbednosti i zdravlja na radu. Cilj predmeta je upoznavanje studenata sa aspektom zaštite na radu u svim delovima sistema upravljanja otpadom od nastanka, preko sakupljanja, transporta, pretovara, reciklaže, energetkog iskorišćenja do konačnog odlaganja otpada. U cilju obezbeđivanja bezbednog radnog mesta i smanjenja profesionalne izloženosti nepovoljnim uticajima problematika zaštite na radu realizuje se kroz analizu operativnih postupaka, izbor zaštitne opreme i optimizaciju organizacije rada.

Ishod:

Studenti stiču potrebna znanja za razumevanje specifičnosti problematike upravljanja otpadom kako bi mogli da izaberu optimalna rešenja u domenu zaštite na radu u svim segmentima sistema upravljanja otpadom. Stečenim znanjima student treba da bude u mogućnosti da sprovodi zakonske propise, ukazuje na moguća unapređenja uslova rada i smanjenje rizika od profesionalne izloženosti negativnim uticajima u oblasti upravljanja čvrstim otpadom.

Sadržaj:

Teorijska nastava: Pojam otpada, vrste otpada, sastav komunalnog otpada, svojstva komunalnog otpada, Nacionalna i EU zakonska regulativa u oblasti upravljanja otpadom, sistem upravljanja otpadom, planovi upravljanja otpadom. Aspekti zaštite na radu u segmentima upravljanja otpadom: Generisanje i sakupljanje otpada, oprema za transport otpada, postrojenja za separaciju otpada, postupci reciklaže otpada, sagorevanje komunalnog otpada, mehaničko biološki tretman MBT, kompostiranje i anaerobna digestija komunalnog otpada, deponovanje komunalnog otpada. Finansijske implikacije upravljanja otpadom. Praktična nastava: Na vežbama se detaljnije obrađuje gradivo sa predavanja korišćenjem softvera za modelovanje procesa i korišćenjem primera iz prakse u svih oblasti upravljanja otpadom. Studenti se obučavaju za samostalno donošenje odluka o izboru adekvatne zaštitne opreme prligođene specifičnostima radnog mesta. Kroz monitoring radnih uslova, sagledavaju se mogućnosti unapređenja procesa rada u oblasti sakupljanja, transport, tretmana i odlaganja otpada.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanje, računarske o laboratorijske vežbe i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva praćen odgovarajućim primerima iz prakse, radi lakšeg razumevanja i usvajanja gradiva. Na računarskim vežbama obrađuju se softverski alati za modelovanje procesa u različitim segmentima sistema sakupljanja otpada, kao i softverski alati za planiranje strukture sistema upravljanja otpadom. U okviru laboratorijskih vežbi ispituju se specifičnosti uslova radne sredine različitih segmenata sistema upravljanja otpadom i evaluiraju postupci i mere za smanjenje negativnog uticaja. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Krstić, I., Anđelković, B. Profesionalni rizik 2013 Fakultet zaštite na radu, Niš Srpski jezik
Ridley, J., Channing, J. Safety at Work 2008 Butterworth-Heinemann An imprint of Elsevier Linacre House, Jordan Hill Srpski jezik
Vujić,G. i dr. Upravljanje otpadom u zemljama u razvoju 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Christensen, T.H. Solid Waste Technology & Management, volume 1 & 2 2011 Wiley Publication, United Kingdom Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena