×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Физички и хемијски параметри радне средине (17.ZR222)

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Инжењерство заштите животне средине
ЕСПБ 4

Стицање знања из области идентификације хемијских и физичких параметара радне средине. Упознавање студената са методологијама за узорковање и снимање параметара радне средине. Упознавање студената са методама припреме и анализе параметара радне средине.

Након завршеног курса и положеног испита студенти ће моћи да: -идентификују значајне физичке и хемијске параметре специфичних радних окружења; -самостално селектују методологије за узорковање и снимање параметара радне средине; -препознају одговарајућу методу припреме и анализе параметара радне средине.

Физички и хемијски параметри радне средине (температура, влажност ваздуха, притисак, бука, вибрације, осветљење, бројност супсендованих честица у радној околини, хемијске штетности). Извори физичких штетности у радној средини. Извори хемијског загађења у радној средини. Дијагностика стања радне средине. Амбијентални услови: микроклиматски параметри (притисак, температура, влажност ваздуха). Методе узорковања и снимања физичких и хемијских параметара радне средине. Инструменталне методе анализе физичких и хемијских параметара радне средине.

Предавања и лабораторијске вежбе. Консултације. У циљу прикупљања предиспитних бодова током семестра, студенти су обавезни да редовно присуствују предавањима и лабораторијским вежбама и да положу дva testa. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza studenti stiču pravo da polažu ispit iz predmeta. Ispit se sastoji iz pismenog i obaveznog usmenog dela. U toku trajanja semestra studenti mogu položiti pismeni deo ispita kroz dva kolokvijuma. Kolokvijumi, kao jedan od oblika provere znanja na predmetu, sastoje se od teorijskog i računskog dela i polažu se pismeno. Ukoliko student ne položi pismeni deo ispita kroz formu kolokvijuma, student izlazi na pismeni deo ispita koji obuhvata gradivo celog semestra. Ukupna ocena ispita se formira sumiranjem broja bodova osvojenih iz predispitnih obaveza, kolokvijumima, odnosno pismenom delu ispita i broja bodova osvojenih na usmenom delu ispita.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Phillip Carson, Clive Mumford Hazardous Chemicals Handbook 2002 CRC Press Енглески
Mohammad Farhat Ali, Bassam M. El Ali, James G. Speight Handbook of Industrial Chemistry: Organic Chemicals 2005 McGraw-Hill Education Енглески
Цветковић, Д., Прашчевић, М. Бука и вибрације 2005 Издавачка јединица Универзитета, Ниш Српски језик
M.F. Fulekar Industrial hygiene and chemical safety 2006 I.K. International Publishing House Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Тест
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Тест
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
Предметна активност
Писмени део испита - комбиновани задаци и теорија
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
40.00
Предметна активност
Присуство на вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Усмени део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00

Предавања

Предавања

Лабораторијске вежбе

Лабораторијске вежбе

Лабораторијске вежбе