Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Fizički i hemijski parametri radne sredine (17.ZR222)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Sticanje znanja iz oblasti identifikacije hemijskih i fizičkih parametara radne sredine. Upoznavanje studenata sa metodologijama za uzorkovanje i snimanje parametara radne sredine. Upoznavanje studenata sa metodama pripreme i analize parametara radne sredine.

Ishod:

Nakon završenog kursa i položenog ispita studenti će moći da: -identifikuju značajne fizičke i hemijske parametre specifičnih radnih okruženja; -samostalno selektuju metodologije za uzorkovanje i snimanje parametara radne sredine; -prepoznaju odgovarajuću metodu pripreme i analize parametara radne sredine.

Sadržaj:

Fizički i hemijski parametri radne sredine (temperatura, vlažnost vazduha, pritisak, buka, vibracije, osvetljenje, brojnost supsendovanih čestica u radnoj okolini, hemijske štetnosti). Izvori fizičkih štetnosti u radnoj sredini. Izvori hemijskog zagađenja u radnoj sredini. Dijagnostika stanja radne sredine. Ambijentalni uslovi: mikroklimatski parametri (pritisak, temperatura, vlažnost vazduha). Metode uzorkovanja i snimanja fizičkih i hemijskih parametara radne sredine. Instrumentalne metode analize fizičkih i hemijskih parametara radne sredine.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i laboratorijske vežbe. Konsultacije. U cilju prikupljanja predispitnih bodova tokom semestra, studenti su obavezni da redovno prisustvuju predavanjima i laboratorijskim vežbama i da položu dva testa. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza studenti stiču pravo da polažu ispit iz predmeta. Ispit se sastoji iz pismenog i obaveznog usmenog dela. U toku trajanja semestra studenti mogu položiti pismeni deo ispita kroz dva kolokvijuma. Kolokvijumi, kao jedan od oblika provere znanja na predmetu, sastoje se od teorijskog i računskog dela i polažu se pismeno. Ukoliko student ne položi pismeni deo ispita kroz formu kolokvijuma, student izlazi na pismeni deo ispita koji obuhvata gradivo celog semestra. Ukupna ocena ispita se formira sumiranjem broja bodova osvojenih iz predispitnih obaveza, kolokvijumima, odnosno pismenom delu ispita i broja bodova osvojenih na usmenom delu ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
M.F. Fulekar Industrial hygiene and chemical safety 2006 I.K. International Publishing House Engleski
Cvetković, D., Praščević, M. Buka i vibracije 2005 Izdavačka jedinica Univerziteta, Niš Srpski jezik
Phillip Carson, Clive Mumford Hazardous Chemicals Handbook 2002 CRC Press Engleski
Mohammad Farhat Ali, Bassam M. El Ali, James G. Speight Handbook of Industrial Chemistry: Organic Chemicals 2005 McGraw-Hill Education Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Usmeni deo ispita Ne Da 30.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 40.00
Test Da Da 10.00
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Test Da Da 10.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Izvođači nastave:
Laboratorijske vežbe
Laboratorijske vežbe
Predavanja
Laboratorijske vežbe
Predavanja