Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Preventivne mere u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu (17.ZR212)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite na radu
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje osnovnih akademskih znanja o preventivnim merama u ostvarivanju bezbednosti i zdravlja na radnom mestu, kao fundamentalnoj osnovi u zaštiti na radu. Unapređenje odnosa između radnika i radne sredine i primenu preventivnih principa u organizaciji radnog okruženja.

Ishod:

Osposobljenost studenata za identifikovanje i vrednovanje uticaja tehničkih, ergonomskih, zdravstvenih, obrazovnih, socijalnih, organizacionih i drugih mera i sredstava sa ciljem otklanjanja rizika od povređivanja i oštećenja zdravlja zaposlenih, i/ili njihovog svođenja na najmanju moguću meru. Studenti treba da ovladaju specifičnim praktičnim veštinama koje podrazumevaju integrisani preventivni pristup, u cilju sveobuhvatnog rešavanja različitih inženjerskih problema.

Sadržaj:

Definisanje i značaj preventivnih postupaka; Primena preventivnog pristupa u postupcima projektovanja, izgradnje, korišćenja i održavanja: objekata namenjenih za radne i pomoćne prostorije, objekata namenjenih za rad na otvorenom prostoru; tehnoloških procesa rada sa svom pripadajućom opremom za rad; opreme za rad, konstrukcija i objekata za kolektivnu bezbednost i zdravlje na radu, pomoćnih konstrukcija i objekata i drugih sredstava. Primena preventivnog pristupa u postupcima proizvodnje, pakovanja, prevoza, skladištenja, upotrebe i uništavanja opasnih materija.Primena preventivnog pristupa u postupcima projektovanja, proizvodnje i korišćenja sredstava i opreme za ličnu zaštitu na radu. Primena preventivnog pristupa u postupcima obrazovanja, vaspitanja i osposobljavanja u oblasti bezbednosti i zdravlja na radu.

Metodologija izvođenja nastave:

Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima i vežbama. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit koji se sastoji iz dva dela: pismenog i usmenog. Pismeni ispit se može polagati kroz formu dva kolokvijuma.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Jelić M. Praktičan vodič za izbor, nabavku i upotrebu sredstava za ličnu zaštitu na radu 2009 Tehpro Beograd Srpski jezik
Janković, A., Jeremić, B. Bezbednost i zdravlje na radu 2009 Mašinski fakultet, Kragujevac Srpski jezik
Spasić, D. Ekonomika zaštite : materijal za pripremu ispita 2011 Fakultet zaštite na radu, Niš Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Kolokvijum Ne Ne 20.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 40.00
Usmeni deo ispita Ne Da 30.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Kolokvijum Ne Ne 20.00
Test Da Da 20.00
Izvođači nastave:
Auditorne vežbe
Auditorne vežbe
Auditorne vežbe
Auditorne vežbe
API Image

prof. dr Ubavin Dejan

Redovni profesor

Predavanja