Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Analiza tokova materijala u urbanim sistemima (17.ZDI23)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 10
Cilj:

Upoznavanje studenata sa metodologijom Analize tokova materijala napredne metode za dizajniranje antropogenog metabolizma, sa posebnim osvrtom na analizu tokova materijala u urbanim sredinama kao gravitirajućim centrima duroročnih zaliha i izvora otpadnih materijala. Ovladavanje studenata metodologijom analize tokova materijala, upoznavanje sa najkritičnijim tokovima materijala u urbanim sistemima, načina njihove identifikacije, kao i metoda evaluacije zatečenih stanja u cilju generisanja dugoročnih rešenja. Upoznavanje studenata sa dostignućima u ovoj oblasti i razvoj modela u cilju što boljeg sagledavanja mogućnosti za naučno istraživački rad u ovoj oblasti.

Ishod:

Student stiče znanja o novoj metodologiji u oblasti zaštite životne sredine, industrijske ekologije, upravljanja resursima, upravljanja otpadom, sa akcentom na dizajn antropogenog metabolizma, kao naprednog alata za podršku prilikom donošenja odluka u navedenim oblastima, kao i načinima sintetisanja i evaluacije prikupljenih podataka, uzevši u obzir mogućnost njihove netačnosti.

Sadržaj:

Prinicipi metodologije Analize tokova materijala. Osnove Antropogenog metabolizma. Struktura antropogenih sistema, Interakcija životne sredine i urbanih sistema. Dizajn urbanih sistema. Identifikacija i mapiranje tokova materijala. Metode klasifikacije značajnosti pojedinih tokova u zavisnosti od definisane problematike. Predviđanje ponašanja predloženog rešenja istraživane problematike u okviru urbanih sistema. Kriterijumi i metode evalucije kako postojećih tako i predviđenih stanja urbanih sistema, njihovo definisanje i razvoj.

Metodologija izvođenja nastave:

Metod izvođenja nastave je baziran na izvođenju nastave, istraživačkom radu i simulaciji procesa, pisanju rada iz definisane oblasti, dickusije na konkretnim primerima, analizi naučnih izvora

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Paul H. Brunner, Helmut Recheberger Material Flow Analysis - Lewis publishers Engleski
Baccini, P., Brunner, P.H. Metabolism of the Antroposphere 2012 MIT Press, Cambridge Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena