Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Primenjena automatizacija u industriji i zgradarstvu (17.ZC037)

Matične organizacione jedinice predmeta: Odsek za automatiku, geomatiku i upravljanje sistemima
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Automatika i upravljanje sistemima
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Upoznavanje studenta sa teorijskim i praktičnim osnovama iz automatizacije u industriji i zgradarstvu.

Ishod:

Stečena znanja mogu se koristiti u rešavanju konkretnih inženjerskih problema, a takođe predstvljaju osnovu za dalje praćenje stručnih predmeta.

Sadržaj:

Struktura proizvodnog procesa, senzori i merenja u industriji (protok, nivo, pritisak, položaj, pozicija i brzina, vlažnost i pH vrednost, sila, temperatura i količina toplote), izvršni organi (jednosmerni pogoni, asinhroni motori, koračni motori, cilindri, grejači, spojnice), ON/OFF regulacija, PID regulatori, A/D i D/A konverzija, digitalni PID, računarski upravljački sistemi, PLC uređaji, visoko pouzdani sistemi, struktura CSNU-a u poslovnim i i javnim objektima (BMS), upravljanje termo-tehničkim instalacijama u poslovnim i javnim objektima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Računske (N), laboratorijske (L), računarske (C) i računarsko-laboratorijske (CL) vežbe; Konsultacije. Deo gradiva koji čini logičku celinu može da se polaže u vidu kolokvijuma. Kolokvijum i ispit su usmeni i pismeni. Kolokvijum i pismeni deo ispita se polažu u pismenoj formi, dok se usmeni deo ipista polaže usmeno. Ocena ispita se formira na osnovu uspeha iz kolokvijuma, računarsko-laboratorijskih vežbi pismenog i usmenog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
W. Stoecker, P. Stoecker Stoecker, Microcomputer Control of Thermal and Mechanical Systems 1998 Chapman & Hall Engleski
Astrom, K.J., Wittenmark, B. Computer Controlled Systems 1984 Prentice Hall, Englewood Cliffs Engleski
J. Love Proces Automation Handbook- A Guide to Theory and Practice 2007 Springer Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena