Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Rasprostiranje zagađenja u životnoj sredini (17.Z578)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje teorijskog i praktičnog znanja (kroz niz računskih primera) i osposobljavanje studenata za praktričan rad u oblasti rasprostiranja zagađenja u životnoj sredini.

Ishod:

Stečena znanja student treba da koristiti u daljem usavršavanju i obrazovanju kao i pri rešavanju praktičnih inženjerskih problema iz domena rasprostiranja zagađujućih materija u životnoj sredini.

Sadržaj:

Teorijska nastava: Uvodna predavanja (predmet proučavanja, nivoi proučavanja i zakoni konzervacije). Opšti model difuzije. Zakon konzervacije mase. Proces difuzije - trenutna difuzija iz tačkastog izvora. Uticaj graničnih uslova. Konvekcija i difuzija trenutnog tačkastog izvora. Konvekcija i difuzija kontinualnog tačkastog izvora. Osnove turbulentnog strujanja i profili brzine. Tangentni napon i disperzija. Reakcije, izmene i međufazni prelaz. Transport čestica. Praktična nastava (računske vežbe): računske vežbe prate teorijsku nastavu i na taj način doprinose boljem razumevanju gradiva i upotpunjuju stečena znanja. Praktična nastava uključuje i izradu projektnog zadatka.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, vežbe, seminarski radovi, konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva praćen sa karakterističnim primerima radi boljeg razumavanja izloženog gradiva. Na vežbama koja prate predavanja rade se karakteristični zadaci i primeri iz prakse. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju konsultacije. Da bi student polagao ispit treba da ispuni predispitne obaveze i to da redovno prisustvuje predavanjim i vežbama, uradi projektni zadatak.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Bird, R.B., Stewart, W.E., Lightfoot, E.N. Transport Phenomena 2002 John Wiley and Sons, New York Engleski
Bukurov M., Bikić S., Tašin S., Čepić Z. Rasprostiranje poremećaja - zbirka zadataka 2015 FTN, Novi Sad Srpski jezik
Bukurov M., Bikić S., Tašin S., Čepić Z. Rasprostiranje poremećaja - skripta 2015 FTN, Novi Sаd Srpski jezik
Slattery J.C. Advanced Transport Phenomena 1999 Cambridge University Press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena