Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Metode instrumentalne analize u zaštiti životne sredine (17.Z570A)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

- Pružanje znanja studentima inženjerstva zaštite životne sredine o instrumentalnim metodama analize zagađujućih supstanci u vazduhu i vodi: AAS, UV/VIS, HPLC/DAD, GC/MS - Pružanje znanja studentima o principima tehnika pripreme uzoraka -Razvijanje veština za pripremu uzoraka i primenu odgovarajuće instrumentalne metode - Sticanje znanja i veština u statističkoj obradi analitičkih podataka - Pružanje znanja studentima o kontroli kvaliteta analize zagađujućih supstanci

Ishod:

Studenti treba da budu u stanju da: - Izaberu i primene odgovarajuću instrumentalnu metodu analize zagađujućih supstanci u vazduhu i vodi - Izaberu i primene odgovarajuću tehniku pripreme uzoraka - Obrade analitičke rezultate u nekom od statističkih softvera (npr. Excel), - Samostalno napišu izveštaj o rezultatima analize - Primene kontrolu kvaliteta dobijenih analitičkih rezultata

Sadržaj:

Metodologija u instrumentalnoj analizi i kontrola kvaliteta. Organizacija i načini rada u referentnim i akreditovanim laboratorijama. Metode uzorkovanja vazduha i vode i ekstrakcije neorganskih i organskih zagađujućih materija. Određivanje sadržaja neorganskih zagađujućih supstanci u vazduhu i vodi metodama atomske apsorpcione spektroskopije (AAS) i ultravioletne-vidljive spektroskopije (UV/VIS). Gravimetrijske metode određivanja suspendovanih čestica (PM) u vazduhu. Identifikacija organskih zagađujućih supstanci metodama gasne hromatografije (GC) i tečne hromatografije (HPLC) sa različitim detektorima i kombinovanom metodom gasne hromatografije i masene spektrometrije (GC/MS). Tumačenje i statistička obrada rezultata merenja i povezivanje rezultata sa zakonskim nacionalnim i evropskim regulativama u oblasti zaštite životne sredine. Predmet se sastoji od eksperimentalnih laboratorijskih vežbi koje prate teorijske osnove predmeta. Student samostalno sređuje rezultate vežbi u vidu izveštaja. Laboratorijske vežbe: Određivanje katjona metala u vodi metodama atomske apsorpcione spektrometrije. Određivanje ozona, amonijaka, oksida azota i sumpora u vazduhu metodom ultravioletne - vidljive spektroskopije. Određivanje amonijaka, nitrata, nitrita i ukupnog fosfora u vodi metodom ultravioletne - vidljive spektroskopije. Identifikacija organskih zagađujućih supstanci metodom gasne hromatografije- masene spektrometrije. Identifikacija organskih zagađujućih supstanci metodom tečne hromatografije (HPLC-DAD) pomoću rada na daljinu u Laboratoriji preko web-a: WARIAL Statistička obrada dobijenih rezultata i pisanje laboratorijskih izveštaja.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, interaktivna nastava, konsultacije i eksperimentalne laboratorijske vežbe. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima i vežbama i da rezultate eksperimentalnih laboratorijskih vežbi prikažu u vidu izveštaja. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit koji se sastoji iz dva dela: pismenog i usmenog. Pismeni ispit se može polagati kroz formu dva kolokvijuma.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
D.A. Skoog, F.J. Holler, S.R. Crouch Principles of Instrumental Analysis (6th Edition) 2007 Thomson Brooks/Cole Engleski
S. Milosavljevic Strukturne instrumentalne metode 1996 Hemijski fakultet, Beograd Srpski jezik
I. Mihajlović Elеktrоnski nаstаvni mаtеriјаli rаzviјеni u оkviru ERASMUS+ „NETCHEM“ prојеktа, Poređenje ekstrakcionih tehnika (SPE i LLE) 2019 http://mdl.netchem.ac.rs/course/view.php?id=24 Srpski jezik
М. Тоdоrоvić, P. Đurđеvić, V. Аntоniјеvić Оptičkе mеtоdе instrumеntаlnе аnаlizе 1997 Hеmiјski fаkultеt, Bеоgrаd Srpski jezik
Mudakavi, J.R. Principles and Practices of Air Pollution Control and Analysis 2010 I.K. international Publishing House Pvt. Ltd., New Delhi Engleski
Ј. Мišоvić, Т. Аst Instrumеntаlnе mеtоdе hеmiјskе аnаlizе 1994 TMF Bеоgrаd Srpski jezik
F. Rouessac, A. Rouessac Chemical Analysis: Modern Instrumentation Methods and Techniques 2007 John Wiley & Sons Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena