Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Inženjerski principi sistemskog upravljanja čvrstim otpadom (17.Z516)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Obrazovni cilj predmeta je sticanje znanja o primeni analize tokova materijala kao naprednom pristupu za dizajniranje, analizu, evaluaciju i poređenje sistema za upravljanje čvrstim otpadom i resursima na nivoima države, regiona, grada i postrojenja. Osnovni cilj je sticanje znanja o sistemskom modelovanju upravljanja otpadom i resursima, kao i predviđanju ponašanja analiziranih sistema u zavisnosti od predloženih ili implementiranih tehnoloških ili tehničkih promena.

Ishod:

Sticanje osnovih znanja iz oblasti primene analize tokova materijala u izabiru tehnoloških i tehničkih rešenja upravljanja otpadom i resursima kao osnove za adekvatno upravljanje životnom sredinom. Osnovni ishod obrazovanja podrazumeva osposobljavanje studenata kroz sticanje neophodnih znanja za samostalnu u analizu, razvoj i evaluaciju sistema upravljanja otpadom i resursima, student stiče dovoljan nivo kompetencija za prepoznavanja glavnih ekoloških problema u razvijenim sistemima i implementiranje tehničko tehnoloških promena kroz inženjersku analizu.

Sadržaj:

Teorijska nastava: Osnovni pojmovi principa sistemskog modelovanja sistema za upravljanje otpadom i resursim, povezanost upravljanja otpadom i resursima, veza između tokova otpada tokom procesa sakupljanja, transporta, tretmana i deponovanja otpada, kao i upotrebe, sakupljanja, transporta, reciklaže resursa. Primene analize tokova materijala za modelovanje. Primena dostupnih softverskih paketa i mogućnostima njihove primene za modelovanje. Mogućnost primene dobijenih rezultata u cilju unapređenja sistema upravljanja čvrstim otpadom i upravljanja resursima. Analiza primera iz prakse i studija slučajeva naprednih metoda za modelovanje koje se odnose na problematiku upravljanja otpadom i resursima. Praktična nastava: analiza i upoznavanje sa softverskim paketima za sprovođenje analize tokova materijala u sistemima upravljanja čvrstim otpadom kao i u sistemima upravljanja resursima, analiza studija slučajeva koje se odnose na problematiku obrađenu na predavanjima, računski zadaci, izrada primera modela za odabrani problem. Studenti rade predmetne projekte, uz mentorstvo predmetnog nastavnika. Predmetni projekti se rade iz oblasti definisane nastavnim programom predmeta, zasnovani su na realnim primerima i problemima uz ostvarivanja direktnog kontakta sa privredom.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se organizuje putem predavanja i računarskih vežbi uz puno učešće studenata. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva, praćen odgovarajućim primerima iz prakse, radi lakšeg razumevanja i usvajanja gradiva. Studenti u toku nastave na računarskim vežbama rešavaju praktične zadatke u cilju sveobuhvatnijeg sagledavanja materije koja je obrađena na predavanjima.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Brunner, P.H., Recheberger, H. Practical Handbook of Material Flow Analysis 2004 Lewis Publishers, Boca Raton Engleski
Christensen, T.H. Solid Waste Technology & Management, Volume 1 & 2 2011 Wiley Publication, United Kingdom Engleski
Baccini, P., Brunner, P.H. Metabolism of the antroposphere 2012 MIT Press, Cambridge Engleski
Baccini, P., Brunner, P.H. Metabolism of the Anthroposphere 2012 MIT Press, Cambridge Engleski
Vujić, G., Ubavin, D., Stanisavljević, N., Batinić, B. Upravljanje otpadom u zemljama u razvoju 2012 FTN izdavalaštvo Srpski jezik
Tchobanoglous, G., Kreith, F. Handbook of Solid Waste Management 2002 McGraw-Hill Engleski
Dejan Ubavin, Bojan Batinić, Nemanja Stanisavljević Tehnologije energetskog iskorišćenja otpada 2018 FTN izdavalaštvo Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena