Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Analiza i procena stanja kvaliteta vazduha (17.Z482)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

- Upoznavanje studenata sa metodama uzorkovanja vazduha; - Sticanje osnovnih znanja o kvalitativnoj i kvantitativnoj analizi sadržaja zagađujućih materija u ambijentalnom vazduhu; - Upoznavanje studenata sa savremenim metodama identifikacije izvora emisije i procene rizika po zdravlje stanovništva.

Ishod:

Nakon odslušanog kursa i položenog ispita, student će moći da: - Koristi metode uzorkovanja vazduha; - Realizuje kvalitativnu i kvantitativnuanalizu sadržaja zagađujućih materija u ambijentalnom vazduhu; - Identifikuje izvore emisije zagađujućih materija u ambijentalni vazduh; - Proceni rizik po zdravlje stanovništva.

Sadržaj:

Aktivno uzorkovanje vazduha - aparatura, moduli i priprema modula za uzorkovanje, procedura uzorkovanja. Evaluacija rezultata analize i proračun vrednosti koncentracije zagađujućih materija u vazduhu. Pasivno uzorkovanje vazduha – teorija pasivnog uzorkovanja, moduli i priprema modula za uzorkovanje, upotreba pasivnih uzorkivača različitog dizajna u monitoringu sadržaja organskih polutanata u vazduhu. Metode uzorkovanja unutrašnjeg vazduha. Uzorkovanje suspendovanih čestica i precipitata, lako isparljivih organskih jedinjenja, neorganskih oksida i formaldehida. Priprema uzoraka za analizu. Instrumentalne metode analize. Metode identifikacije izvora emisije. Metode procene rizika izlaganju povišenim koncentracijama zagađujućih materija u vazduhu. Kontrola emisije polutanata u atmosferu.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Laboratorijske i računske vežbe. Konsultacije – individualne i zajedničke. Tokom semestra studenti su obavezni da prisustvuju predavanjima i vežbama i da kolokviraju određen broj eksperimentalnih vežbi. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza, studenti izlaze na završni ispit.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
J. Radonić, D. Adamović, M. Turk Sekulić Analiza i procena stanja kvaliteta vazduha, skripta 2017 Srpski jezik
Ilić, P. Zagađenje i kontrola kvaliteta vazduha u funkciji zaštite životne sredine 2014 Nezavisni univerzitet, Banja Luka Srpski jezik
Jovan Đuković Hemija atmosfere 2001 Rudarski institut Beograd Srpski jezik
Greenwood, R., Mills, G., Vrana, B. Passive sampling techniques in environmental monitoring 2007 Elsevier Engleski
Acevedo, M.F. Simulation of Ecological and Environmental Models 2013 CRC Press, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena