Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Informaciono-tehnološka podrška održivom razvoju biosistema (17.Z478B)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje znanja o primeni informacionih tehnologija kao podrške održivom razvoju biosistema.

Ishod:

Znanja o savremenim informacionim tehnologijama, koje imaju za cilj podršku održivom razvoju biosistema.

Sadržaj:

Uvod u predmet, upoznavanje studenata sa načinom rada i obavezama. Pojmovi informacionih tehnologija. Informacione tehnologije u poljoprivredi. Senzori. Primena senzora na mašinama za biosistema. Kontrolno upravljačke funkcije na traktorima i poljoprivrednim mašinama. VRT (Variable Rate Technology) na poljoprivrednim mašinama. Primena IT u oblasti distribucije mineralnih hraniva i stajnjaka. Primena IT u oblasti zaštite bilja. Primena IT u oblasti proizvodnje u zaštićenom prostoru. Primena IT za navodnjavanje. Primena IT u žetvi. Primena GPS pozicioniranja i navođenja. Primena IT u stočarstvu. Ekonomski aspekti primene IT. Poseta imanju koje koristi GPS navođenje, ili neki drugi vid primene IT u poljoprivrednoj proizvodnji.

Metodologija izvođenja nastave:

Auditorna nastava, seminarski rad sa usmenom odbranom, kolokvijalni ispit i usmeni ispit.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Martinov, M. Provera rada sistema za pozicioniranje –GPS u poljoprivredi Vojvodine i ocena isplativosti primene 2008 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Schön, H. et al. Elektronik und Computer in der Landwirtschaft 1993 Eugen Ulmer-Verlag, Stuttgart Engleski
Heege, H. Precision in Crop Farming, Site Specific Concepts and Sensing, Methods: Applications and Results 2013 Springer Dordrecht Heidelberg New York London Engleski
Munack, A. et al. CIGR Handbook of Agricultural Engineering, Vol. VI 2006 American Society of Agricultural and Biological Engineers, St. Joseph Engleski
Auernhammer, H. Elektronik in Traktoren und Maschinen 1991 BLV Verlagsgesellschaft, München Engleski
Martinov, M. Predloške za nastavu u elektronskoj formi (Power Point) 2004 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena