Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektovanje sistema upravljanja zaštitom životne sredine (17.Z452A)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

-Razvijanje znanja u oblasti sistema upravljanja životnom sredinom. -Upoznavanje studenta sa zahtevima, implementacijom i primenom standarda ISO 14001. -Sticanje znanja i veština za planiranje i sprovođenje internih provera u oblasti sistema menadžmenta životnom sredinom. -Sticanje znanja i veština za pripremu organizacije za sertifikaciju sistema menadžmenta životnom sredinom.

Ishod:

Nakon završenog kursa i položenog ispita studenti će moći da: -Identifikuju vezu između standarda ISO 14001 i drugih ISO standarda (ISO 9001, ISO 45001) i učestvuju u implementaciji i održavanju integrisanog sistema menadžmenta u organizaciji; -Identifikuju relevantenu zakonsku regulativu i druge zahteve i vrednuju usklađenost; -Kreiraju politiku sistema menadžmenta životnom sredinom; -Planiraju i izvode interne provere u oblasti sistema menadžmenta životnom sredinom; -Učestvuju u pripremi za sertifikaciju sistema menadžmenta životnom sredinom.

Sadržaj:

Razvoj i istorijat standarda u oblasti upravljanja životnom sredinom. Veza standara ISO 14001 sa drugim standardima (ISO 9001, ISO 45001). Alati i sistemi za implementaciju standarda ISO 14001. Uloga lica za životnu sredinu unutar kompanija. Liderstvo i posvećenost najvišeg rukovodstva sistemu menadžmenta životnom sredinom. Zadaci, odgovornosti i ovlašćenja zaposlenih po pitanju životne sredine u organizaciji u skladu sa ISO 14001. Dokumentovane informacije sistema upravljanja životnom sredinom. Identifikacija zakonske regulative i drugih zahteva (zahtevi zainteresovanih strana, zahtevi klijenata i sl) u oblasti životne sredine za različite industrijske sisteme. Vrednovanje usklađenosti sa zakonskim i drugim zahtevima. Politika sistema menadžmenta životnom sredinom. Definisanje ciljeva, vrednovanje performansi i praćenje učinka sistema upravljanja životnom sredinom. Planiranje i izvođenje Internih provera u oblasti sistema menadžmenta životnom sredinom. Sertifikacija sistema menadžmenta životnom sredinom.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Računarske vežbe. Konsultacije. U cilju prikupljanja predispitnih bodova tokom semestra, studenti su obavezni da redovno prisustvuju predavanjima i računarskim vežbama i reše 2 studije slučaja koje će prezentovati. Nakon uspešno realizovanih predispitnih obaveza studenti stiču pravo da polažu ispit. Ispit se sastoji iz pismenog i obaveznog usmenog dela. U toku trajanja semestra studenti mogu položiti pismeni deo ispita kroz dva kolokvijuma. Ukoliko student ne položi pismeni deo ispita kroz formu kolokvijuma, student izlazi na pismeni deo ispita koji obuhvata gradivo celog semestra. Ukupna ocena ispita se formira sumiranjem broja bodova osvojenih iz predispitnih obaveza, kolokvijuma (ili pismenog ispita) i broja bodova osvojenih na usmenom delu ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Christopher Sheldon, Mark Yokson Installing Environmental Management Systems 1999 Earthscan Engleski
Christopher Sheldon, Mark Yokson Environmental Management Systems: A Step-by-Step Guide to Implementation and Maintenance 2002 Earthscan Engleski
Gregory Johnson The ISO 14000 EMS Audit Handbook: 2000 St. Lucie Press, Boca Raton, Florida Engleski
J. Brady Environmental management in organisations 2005 The iema Handbook Engleski
Međunarodna organizacija za standardizaciju SRPS ISO 14001 Sistemi menadžmenta životnom sredinom — Zahtevi sa uputstvom za korišćenje 2015 Institut za standardizaciju Srbije Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena