Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Savremeni principi zaštite životne sredine u arhitekturi (17.Z442)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 3
Cilj:

Sticanje znanja u vezi sa globalnim i lokalnim problemima životne sredine, alatima za modelovanje i evaluaciju scenarija za unapređenje kvaliteta životne sredine u skladu sa principima cirkularne ekonomije i četvrte industrijske revolucije.

Ishod:

Mogućnost primene stečenog znanja na razvoj novih arhitektonskih rešenja koja će biti u skladu sa principima savremenih razvojnih trendovima u oblasti zaštite životne sredine.

Sadržaj:

Osnovni principi cirkularne ekonomije, budući razvojni trendovi u vezi sa četvrtom industrijskom revolucijom. Zaštita životne sredine u okviru koncepta održivosti, ušteda energije, obnovljivi izvori energije, globalni problemi zaštite životne sredine, lokalni problemi zaštite životne sredine, uranizacija i kvalitet životne sredine, savremeni alati za ocenu održivosti i unapređenja stanja životne sredine, analiza životnog siklusa materijala i proizvoda. Projektovanje i planiranje u skladu sa principima cirkularne ekonomije.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne vežbe, konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vujić,G. i dr. Upravljanje otpadom u zemljama u razvoju 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena