Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sistemi za upravljanje zaštitom životne sredine (17.Z416B)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Inženjerstvo zaštite životne sredine
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Sticanje znanja, kompetencija i akademskih veština u oblasti primene sistema za upravljanje zaštitom životne sredine. Razvoj kreativnih sposobnosti i ovladavanje specifičnim praktičnim veštinama u domenu korišćenja sistema za upravljanje zaštitom životne sredine.

Ishod:

Osposobljenost za rešavanje konkretnih problema iz domena primene sistema za upravljanje zaštitom životne sredine. Ovladavanje metodama, postupcima i procesima primene stečenih znanja iz oblasti sistema za upravljanje zaštitom životne sredine. Razvoj veština i spretnosti za primenu različitih sistema za upravljanje zaštitom životne sredine. Sposobnost kritičkog i samokritičkog mišljenja i pristupa pri rešavanju problema implementacije i primene sistema za zaštitu životne sredine.

Sadržaj:

Upravljanje aspekata i uticaja u zaštiti životne sredine (strategija, orijentacija, osnovni principi, prioriteti i ciljevi državne politike. Alati upravljanja zaštitom životne sredine (pogodnost proizvoda sa aspekta inženjerstva zaštite životne sredine, analiza životnog veka proizvoda, analiza uticaja i aktivnosti na životnu sredinu, inteligentni proizvodni sistemi). Vrednovanje i upravljanje rizikom. Ekološko označavanje i vrednovanje proizvoda. Razlozi za uvođenje EMS-a, Projektovanje EMS-a. Dekompozicija algoritma projektovanja EMS-a. Akreditacija subjekata. Sertifikacija EMS-a. Ekonomska efikasnost EMS. Integrisani menadžment sistemi.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi savremenim didaktičkim sredstvima i metodama, interaktivno u vidu predavanja i laboratorijskih vežbi. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva propraćen karakterističnim primerima radi lakšeg razumevanja predmetne materije. Na laboratorijskim vežbama se praktično primenjuju stečena znanja na raspoloživoj laboratorijskoj opremi.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Grupa autora Reciklaža i reciklažne tehnologije 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Šooš, LJ., Hodolič, J. Upravljanje otpadom u Slovačkoj 2008 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Grupa autora Upravljanje zaštitom životne sredine : Eko-menadžment 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Glišović, S. Upravljanje kvalitetom životne sredine reinženjeringom industrijskih proizvoda i procesa konstruisanja 2006 CIMSI, Novi Sad Srpski jezik
Grupa autora Sistemi za upravljanje zaštitom životne sredine 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena