Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Sociologija okruženja (17.Z310B)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Sociologija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Osposobljenost studenata da shvate društveni značaj harmonije između prirode, čoveka i društva, sociološke aspekte ekološke krize, kao i načine i mogućnosti rešavanja ekoločkih problema kako bi u u profesionalnoj praksi dali puniji doprinos stvaranju humanog društva.

Ishod:

Sticanje socioloških saznanja o društvenim uzrocima zagađenosti životne sredine u modernom društvu, stepenu i dimenzijama zagađenosti, kao i teorijskim i institucionalnim oblicima rešavanja ekološke krize i istraživačkim procesima i metodama istraživanja ekoloških problema.

Sadržaj:

Prirodna i društvena sredina: čovek kao prirodno i društveno biće, elementi čovekove životne sredine, kvalitet života i kvalitet životne sredine. Razvoj društva i kvalitet životne sredine: životna sredina u agrarnim, industrijskim i informatičkom društvu. Razvoj sociologije okruženja (Nova ekološka paradigma, socioenvironmentalna dijalektika, Poet model). Pogledi na odnos čoveka i okruženja (antropocentrizam/biocentrizam, maltuzijanstvo/kornukopijanizam, religija i okruženje). Ekološki rizici i moderno društvo: spoljašnji i proizvedeni rizici. Socijalni aspekti ekološke krize modernog društva: zagađenost prirode, zagađenost radne sredine (otuđenje u radu i tehnički rizici), zagađenost društvene sredine (otuđenje ljudi od života i društva, konzumentska kultura, lažne vrednosti ). Društveni uzroci ekološke krize: tehnološki razvoj, razvoj naselja, industrijalizacija, priroda privrednog i društvenog sistema, rast stanovništva, vrednosni sistem, potrošnja, globalizacija. Globalizacija i ekologija: globalno društvo kao društvo proizvedenih rizika, globalizacija i ekološke nejednakosti u svetu. Teorijska shvatanja načina rešavanja ekološke krize: granice rasta, demografska tranzicija, održivi razvoj, međunarodna pravna zaštita životne sredine, ekološka modernizacija, eko-efikasnost, ekocentrizam.Obrazovanje za održivi razvoj. Ekološka svest i kultura:elementi, nivo i faktori razvoja ekološke svesti i kulture. Ekološka politika: ciljevi, principi i subjekti ekološke politike, uloga vlada u rešavanju ekoloških problema. Ekološki pokreti: ciljevi, principi i načini delovanja ekoloških pokreta. Ekološka etika: norme, praksa, sankcijeIstraživanje ekoloških problema: izrada teorijsko hipotetičkog okvira, utvrđivanje uzorka, metode istraživanja, realizacija istraživanja, analiza rezultata.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi u obliku predavanja i ucešca studenta u raspravi o izloženim problemima, kao i izrade seminarskih radova, izlaganja semeniraskih radova na vežbama i diskusije studenata o problemima seminarskog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Entoni Gidens Klimatske promene i politika 2010 Clio Beograd Srpski jezik
Riley Dunlap Sociological Theory and the Enviroment 2002 Rowman & Littlefield Engleski
Entoni Gidens Sociologija 2003 Ekonomski fakultet, Beograd Srpski jezik
Michael Redclift The International Handbook of Enviromental Sociology 2010 Edward Elgar Publishing Engleski
G. Tyler Miller Living in the Environment: Principies, Connections and Solutions 2000 Brooks, Cole Engleski
Ljubinko Pušić Sociologija okruženja 2014 Mediterran Publishing Srpski jezik
Alan Irwin Sociology and the Enviroment: A Critical Introduction to Society, Nature and Knowledge 2001 John Wiley & Sons Engleski
Bek, U. Rizično društvo. 2001 Filip Višnjić, Beograd Srpski jezik
Ponting, K. Ekološka istorija sveta : životna sredina i propast velikih civilizacija 2009 Odiseja, Beograd Srpski jezik
John Hannigan Enviromental Sociology: A Social Constructionist Perspective 2006 Routledge Engleski
Grul,. H. Jedna planeta je opljačkana 1985 Beograd Srpski jezik
Paul Brown Global Warming:Can Civiliazation Survive 1996 Bladford Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Usmeni deo ispita Ne Da 70.00
Seminarski rad Da Da 20.00
Izvođači nastave:
Auditorne vežbe
Predavanja