Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Organizacija građevinskih radova pri rekonstrukciji naselja (17.URZP73)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Tehnologija i organizacija građenja i menadžment
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Sticanje znanja o procesu građenja i rekonstrukciji građevinskih objekata i načinima organizovanja radova.

Ishod:

Osposobljenost za izradu globalnih elaborata izradu dinamičkih planova građenja i rekonstrukcije, definisanje mera za bezbedan i zdrav rad. Stečena znanja direktno se primenjuju u inženjerskoj praksi.

Sadržaj:

Projekat tehnologije i organizacije građenja. Gradilišni uslovi. Odnos tehnologije građenja i rekonstrukcije i organizacije gradilišta. Šeme organizacije gradilišta. Mere za bezbedan i zdrav rad pri građenju. Organizacija građenja i usvojena tehnologija. Metode planiranja (mrežni plan, gantogram). Obrada planova na računaru.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se realizuje kroz predavanja u vidu prezentacija pojedinih metodskih jedinica i grafičkih vežbi koje student samostalno radi na času uz konsultacije sa asistentom. Student na časovima vežbanja na osnovu dobijenih informacija (predavanja, literatura, konsultacije i generalnih uputstava na početku vežbanja), rešava postavljene zadatke (grafičke vežbe). Svi odrađeni i pozitivno ocenjeni radovi su uslov za izlazak na ispit. Ispit obuhvata celokupno gradivo izloženo u toku semestra, polaže se pismeno i usmeno. Pismeni deo ispita se može polagati i kroz 2 modula u toku nastavnog procesa. Ocena ispita se formira na osnovu pohađanja predavanja i vežbi, ocene grafičkih radova, pismenog i usmenog dela ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Trbojević, B. Organizacija građevinskih radova 1992 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Trivunić M. Materijal sa predavanja 2017 Srpski jezik
Trivunić, M., Matijević, Z. Tehnologija i organizacija građenja - praktikum 2009 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena