Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Rizici pri manipulisanju opasnim materijama (17.URZP36)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara
Multidisciplinarna Da
ESPB 6
Cilj:

Cilj predmeta je upoznati studente sa opasnim materijama, njihovim osobinama, postupcima i obavezama pri rukovanju i manipulisanju sa njima. Studenti treba da usvoje znanja o sigurnosti pri prevozu opasnih materija, upoznaju se s propisima, zakonima, sporazumima, pravilnicima,odlukama i normativima kojima se regulišu opasne materije i njihov prevoz. U okviru programa ovog predmeta studenti će se upoznati sa vrstama prevoznih sredstava i načinom prevoza opasnih materija, merama i zaštite kod pretovara opasnih materija te merama zaštite pri akcidentima.

Ishod:

Nakon položenog ispita, studenti će biti osposobljeni da usvojena znanja primeni u praksi, da može da proceni opasnosti koje se mogu javiti pri radu i rukovanju sa opasnim materijama i da stručno doprinosi otklanjanju posledica u slučaju akcidenta.

Sadržaj:

Vrste i klasifikacija opasnih materija. fizičko-hemijske osobine opasnih materija. Tehnički normativi za skladišta, skladištenje, postupci sa otpacima u prometu. Obaveze poslodavca u vezi sa opasnim materijama prema odredbama Zakona o zaštiti na radu. Zakon o prevozu opasnih materija. Evropski sporazumi o međunarodnom prevozu opasnih materija u drumskom saobraćaju (ADR propisi), železničkom saobraćaju (RID propisi), pomorskom i vazdušnom saobraćaju, zakon o prevozu opasnih materija kroz tunel, prevoz radioaktivnih supstaci, eksploziva, otrova. Mere zaštite pri utovaru i istovaru opasnih materija, prevozu. Zaštita od požara pri prevozu opasnih materija. Sprečavanje nezgoda pri prevozu opasnih materija.

Metodologija izvođenja nastave:

PPredavanja, auditorne vežbe, konsultacije

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
HSE BOOKS Dangerous Substances and Explosive Atmospheres 2003 The Office of Public Sector Information, Information Policy Team, Kew, Richmond Engleski
HSE BOOKS The storage of flammable liquids in containers 1998 The Office of Public Sector Information, Information Policy Team, Kew, Richmond Engleski
- Propisi, sporazumi, pravilnici, odluke, normativi - - Srpski jezik
HSE BOOKS The safe use and handling of flammable liquids 2002 The Office of Public Sector Information, Information Policy Team, Kew, Richmond Engleski
Jakšić, B., Ilić, M. Upravljanje opasnim otpadom 2000 Urbanistički zavod Republike Srpske, Banja Luka Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena