Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Osnovi termodinamike sa prenosom toplote (17.URZP31)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za energetiku i procesnu tehniku
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Termotehnika, termoenergetika i upravljanje energijom
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Upoznavanje sa strukturom termodinamike, termodinamičkim pojmovima i metodama reševanja problema konverzije energije, sa klasičnim razmatranjima osnovnih fenomena toplotne razmene, i uvođenje u metode rešavanja problematoplotne razmene energije u tehničkoj praksi.

Ishod:

Sticanje osnovnih znanja za rešavanje tehničkih zadataka termoenergetike, termoprocesne tehnike i koncipiranja toplotnih mašina i postrojenja, za procenu toplotne razmene, izbora i provere toplotnih razmenjivača.

Sadržaj:

(1) Termodinamički sistem. Mehaničke i termodinamičke aksiome: konzervacija mase, impulsa, prvi i drugi zakon termodinamike. (2) Jednačine stanja: termičke i kaloričke jednačine stanja supstancija (idealni gasovi, realni gasovi - voda i vodena para). (3) Procesi. Savršeni i realni procesi. Kružni procesi i termodinamičke efikasnosti ovih procesa (desnokretni i levokretni parni i gasni procesi) 4) Provođenje toplote (kondukcija), 5) Prelaženje toplote (konvekcija), 6) Zračenje (toplotna radijacija), 7) Prenos toplotesa faznim prelazima (klučanje i kondenzacija).

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, i auditorne vežbe. Vežbe prate predavanja i podrazumevaju visok stepen samostalnosti studenta u rešavanju zadataka.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Cengel, Y., Boles, M. Thermodynamics : An Engineering Approach 1998 McGrow-Hill, New York Engleski
Milinčić, D. Prostiranje toplote 1989 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Marić, M. Nauka o toploti : termodinamika, prenos toplote, sagorevanje 2006 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kozić, Đ., Vasiljević, B., Bekavac, V. Priručnik za termodinamiku i prostiranje toplote 1983 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Malić, D., Đorđević, B., Valent, V. Termodinamika strujnih procesa 1970 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Moran, M.J., Shapiro, H.N. Fundamentals of Engineering Thermodynamics 1995 John Wiley & Sons, New York Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena