Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Neformalne prostorne prakse i razvoj gradova (19.UP11)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

U okviru predmeta biće analizirani alternativni pristupi projektovanju i planiranju gradskih prostora u širem teorijskom i praktičnom kontekstu. U tako definisanom okviru, osnovni cilj biće definisanje adekvatnih pristupa, koji kroz kreiranje veze između formalnih i neformalnih metoda mogu rezultirati održivije urbano okruženje.

Ishod:

Studenti će biti osposobljeni za razumevanje doprinosa alternativnih pristupa urbanističkom projektovanju i planiranju baziranim na povezivanju formalnih i neformalnih metoda. Rezultat rada na predmetu obuhvatiće i razvoj konstruktivnog i kritičkog određenja prema složenoj stvarnosti u savremenim gradovima na bazi veze između apstraktnih i praktičnih znanja.

Sadržaj:

Odnos između formalnih i neformalnih sfera urbanog života – prostorni, društveni, ekonomski, kulturalni i politički aspekti dihotomnih i dualističkih modela; Pojmovna određenja i istorijska perspektiva; „Neformalnosti“ u savremenim gradovima: izvan formalnih planova i regulacija; Alternativni pristupi razvoju gradova; Pojavni oblici „neformalnog“ u savremenim gradovima – od privremenih načina korišćenja prostora, efemernih struktura, preko umetničkih praksi i formi prostorne i funkcionalne „samoorganizacije“, do različitih formi bespravne izgradnje; Postavke projektantskog i planskog pristupa baziranog na društveno-prostornom kontinuumu i interakciji između formalnog i neformalnog.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava uključuje predavanja i grafičke vežbe. Oba oblika nastave su diskusionog tipa i podrazumevaju interakciju između učesnika u nastavnom procesu. Deo nastave može se realizovati u formi radionice.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ruby, I & A Ruby, ed. Urban Transformation 2008 Ruby Press, Berlin; Holcim Foundation for Sustainable Construction, Zurich Engleski
Lefebvre H The Production of Space 1991 Blackwell, Cambridge Engleski
Pušić, Lj. Urbanološke vrednosti i kvalitet življenja u zapuštenim prigradskim naseljima :  magistarski rad  1981 P. Ljubinko, Novi Sad Srpski jezik
Kaye, N. Site - Specific Art  : Performance, Place and Documentation 2000 Routledge, London Engleski
Petovar, K Naši gradovi između države i građanina 2003 Geografski fakultet, Arhitektonski fakultet, IAUS, Beograd Srpski jezik
Stolk & de Brommelstroet, eds. Model Town: Using Urban Simulation in New Town Planning 2009 Sun Publishers Engleski
McFarlane C., Waibel M.(eds) Urban informalities: reflections on the formal and informal 2016 Routledge, London Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena