Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Percepcija i imaginacija savremenih gradova (19.UP04)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

U okviru predmeta studentima će biti predstavljene kinematografske projekcije urbanih pejzaža koje reflektuju kompleksne prostorne i društvene odnose u savremenim gradovima, uz oslanjanje na različite urbane i filmske teorije i kroz tumačenje arhitektonskih i urbanih modela savremenih gradova. Uz kritički pristup biće analizirana filmska ostvarenja koja rasvetljavaju kompleksne prostorne odnose, te kulturološke, sociološke i ekonomske vrednosti određenog društva u kome se različita značenja proizvode i konzumiraju.

Ishod:

Studenti će na predmetu razviti i primeniti praksu aktivnog gledanja, nasuprot pasivnom posmatranju pokretnih slika, koje podrazumeva arhitektonsko-urbanističko istraživanje i analizu predstavljenih pejzaža, kao i procenu socioloških, kuturoloških i političkih poruka prikazanih u filmovima, te razumevanje njihovih povratnih sprega. Studenti će biti usmereni ka razumevanju važnosti društvene dimenzije arhitekture i grada, i značaju uvažavanja iste u procesima koji podrazumevaju projektovanje i planiranje gradskih prostora.

Sadržaj:

Proučavanje kinematografskih projekcija urbanih pejzaža koji reflektuju kompleksne prostorne i društvene odnose u savremenim gradovima, uz oslanjanje na različite urbane i filmske teorije; Vrednovanje i definisanje filma kao audiovizuelnog medija koji otvara mogućnost za razmatranje arhitektonskih i urbanističkih, te socioloških, kulturoloških, političkih i ekonomskih diskursa; Utvrđivanje načina za proučavanje i istraživanje gradova kroz tumačenje i analizu predstava urbanih pejzaža u kinematografskim ostvarenjima.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne vežbe, konsultacije, ispit

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Donald, J. Imagining the Modern City 1999 University of Minnesota Press, Minneapolis Engleski
Hubbard, P. City. 2006 Routledge, New York Engleski
AlSayyad, N. Cinematic Urbanism 2006 Routledge, New York Engleski
Clark, D. The Cinematic City 1997 Routledge, New York Engleski
Shiel, M. and Fitzmaurice T. Cinema and the City Film and Urban Societies in Global Context 2001 The Blackwell Publishers Ltd, Oxford Engleski
Grupa autora Spatial Multimedia and Virtual Reality 1999 Taylor & Francis, London Engleski
McQuire, S. The Media City: Media, Architecture and Urban Space 2008 Sage Publications, Los Angeles Engleski
Formiranje ocene: