Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Teorija i kritika urbane sredine (17.UP02)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Arhitektonsko-urbanističko planiranje, projektovanje i teorija
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

U okviru predmeta studentima će biti predstavljene teorijske i metodološke postavke savremenih urbanih istraživanja sa ciljem sagledavanja složenih procesa urbane sredine u okviru ukupnog prostornog i društvenog konteksta. Dominantne teme razvoja gradova danas biće obrađene uz kritički pristup, analizom relevantnih teorija, ali i izgrađenih prostora u kojima su raznolike uticajne sile materijalizovane.

Ishod:

Studenti koji uspešno ispune predviđene obaveze biće osposobljeni da razviju analitički i kritički aparat koji će moći da prilagode specifičnostima sopstvenog naučno-istraživačkog i praktičnog rada. Studenti će biti usmereni ka razumevanju urbanih transformacija u okviru procesa koji ih uzrokuju, kako bi u daljem teorijskom i/ili praktičnom radu mogli da se prema njima aktivno i konstruktivno odrede.

Sadržaj:

Procesi transformacije savremenih gradova – širi kontekst; Savremeni koncept urbanog; Savremene teorije urbanog rasta i razvoja; Specifične teme i procesi u razvoju gradova danas – kritička analiza; Prostorni parametri kao ključni činioci urbanih transformacija – teorijska i praktična razmatranja; Koncept vertikalnog urbaniteta u teoriji i praksi; Dinamika urbanog prostora - procesi kao osnov funkcionisanja grada; Vizije razvoja gradova u budućnosti i savremene tehnologije.

Metodologija izvođenja nastave:

Metoda kritičke analize; Ilustrativno-demonstrativna metoda; Metoda sinteze usvojenih znanja; Interakcija između učesnika u nastavnom procesu.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Norberg-Šulc, K. Egzistencija, prostor i arhitektura 1999 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik
Džejkobs, Dž. Smrt i život velikih američkih gradova 2011 Mediterran Publishing, Novi Sad Srpski jezik
Batty, M. The new science of cities 2013 MIT Press, Cambridge Engleski
Mamford, L. Grad u istoriji 2003 Marso:Book, Beograd Srpski jezik
LeGates, R & F Stout The City Reader 2011 Routledge, London, New York Engleski
Sassen, S. A Sociology of Globalization 2007 W.W.Norton & Company, New York, London Engleski
Radović, R. Živi prostor 1979 6. oktobar, Beograd Srpski jezik
Mickov, B & J.E Doyle Culture, Innovation and the Economy 2018 Routledge, Oxon, New York Engleski
Kofman, E & E Lebas Writings on Cities – Henri Lefebvre 2006 Blackwell Publishing, Oxford Engleski
Krier, R. Gradski prostor u teoriji i praksi : na primerima gradskog jezgra Štutgarta 2007 Građevinska knjiga, Beograd Srpski jezik