Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Metode i softverski alati za projektovanje proizvoda (17.SM2)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo, Katedra za mašine alatke, tehnološke procese, fleksibilne tehnološke sisteme i procese projektovanja
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Mašine alatke, tehnološki sistemi i automatizacija postupaka projektovanja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja iz oblasti razvoja softvera za projektovanja proizvoda, primenom odgovarajućih metoda razvoja softvera i programskih jezika.

Ishod:

Upoznavanje sa strukturom softvera za projektovanje proizvoda i primenom savremenih programskih jezika u njihovom razvoju i prilagođavanju korisniku

Sadržaj:

Opšta struktura softvera za projektovanje proizvoda. Pojamovi, tipovi i osnovne osobine CAD softvera. Metode razvoja, nadogradnje i prilagođavanja softvera za projektovanje proizvoda. Formati zapisa modela i metode razmene informacija između CAD/CAE/CAM softvera. Primena skript jezika, proceduralnih i objektno-orjentisanih jezika u razvoju i nadogradnji CAD/CAE/CAM softvera. Metode implementacije aplikacija u CAD softver. Stereoskopija i primena metoda virtuelne realnosti u softveru za razvoj proizvoda.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi interaktivno u vidu predavanja, računarskih vežbi i kroz konsultacije. Na predavanjima se izlaže teorijski deo gradiva ilustrovan karakterističnim primerima. Kroz računarske vežbe se primenjuju stečana znanja za rešavanje konkretnog zadatka. Pored predavanja i vežbi redovno se održavaju i konsultacije.Ocena ispita se formira na osnovu: prisustva na predavanjima i vežbama, uspešno urađenog i zadatka (jedan zadatak), uspeha na pismenom i usmenom delu ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Zeljković, M., Gatalo, R., Borojev, LJ. CAD, CAE, CAM i CIM sistemi-osnove-udžbenik u pripremi 2012 Fakultet tehničkih nauka Srpski jezik
Grupa autora Osnove CAD/CAE/CAM tehnologija 2018 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Rehg, J.A., Kraebber, H.W. Computer-Integrated Manufacturing, Second edition 2001 Prentice Hall, New Jersey Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena