Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Metode i softverski alati za kolaborativno projektovanje (17.SM1)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za proizvodno mašinstvo, Katedra za mašine alatke, tehnološke procese, fleksibilne tehnološke sisteme i procese projektovanja
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Tehnološki procesi, tehnoekonomska optimizacija i virtualno projektovanje
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Osnovni cilj je upoznavanje sa konceptom i principima primene metoda i softverskih alata u kolaborativnom projektovanju. Takođe, cilj je sticanje znanja iz oblasti kolaborativnog inženjerstva u uslovima primene internet/intranet tehnologija u distribuiranom projektovanju i proizvodnji.

Ishod:

Upoznavanje sa savremenim prilazima u proizvodnom inženjerstvu primenom koncepta kolaborativnog projektovanja. Mogućnosti i metode WEB baziranog kolaborativnog projektovanja. Upoznavanje sa savremenim softverskim alatima i sistemima za kolaborativno projektovanje.

Sadržaj:

Kolaborativni pristup u projektovanju. Kolaborativna projektantska okruženja. Kolaborativni sistemi za razvoj proizvoda. Aspekti distribuiranosti i kolaborativnosti. Sinhrona i asinhrona komunikacija. Kolaborativne projektantske funkcije. Kolaboracija bazirana na vizuelizaciji. Koprojektantska kolaboracija. Hijerarhijska (CE-bazirana) kolaboracija. Kolaborativni sistemi bazirani na vizuelizaciji. Efikasna vizuelizacija 3D objekata u web aplikacijama. Koprojektantski kolaborativni sistemi.Arhitekture koprojektantskih kolaborativnih sistema. Koordinacija projektovanja i upravljanje kolaborativnim procesima.Mehanizmi za integraciju sistema. Integracija bazirana na podacima. Integracija bazirana na uslugama. Softverski alati za kolaborativno projektovanje. Kolaboracija bazirana na računarskom oblaku.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi u vidu predavanja, računarskih vežbi i konsultacija. U okviru predavanja izlaže se teorijski deo gradiva sa karakteristim primerima iz prakse. U okviru računarskih vežbi vrši se obučavanje studenata u primeni metoda i softverskih alata iz posmatrane nastavne oblasti. Pored toga redovno se održavaju konsultacije u cilju približavanja nastavnog gradiva, kao i izrade odgovarajućeg predmetnog projekata i seminarskog rada.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
EARLE, James H. Engineering Design Graphics 2004 New Jersey: Prentice Hall Engleski
McClellan, M. Collaborative Manufacturing 2003 St. Lucie Press Engleski
Kock, N. Encyclopedia of E-Collaboration 2008 IGI Publishing Engleski
Wang, L., Nee, Y.C.A. Collaborative Design and Planning for Digital Manufacturing 2009 Springer-Verlag, London Ltd. Engleski
Li, W.D., Ong, S.K., Nee, A.Y.C. Integrated and Collaborative Product Development Environment : Technologies and Implementations 2006 World Scientific, Singapore Engleski
Coleman, D., Levine, S. Collaboration 2.0 - Technology and Best Practices for Successful Collaboration in a Web 2.0 World 2008 HappyAbout.info Engleski
Kamrani, A.K., Nasr, E.A. Collaborative Engineering - Theory and Practice 2008 Springer Science+Business Media Engleski
Milošević, M. Kolaborativni sistem za projektovanje tehnoloških procesa izrade proizvoda baziran na internet tehnologijama - Doktorska disertacija 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena