Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Tehnologije i platforme za računarstvo u oblaku (19.SIT301)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Upoznavanje studenata sa konceptima računarstva u oblaku. Razumevanja različitih vrsta servisa računarstva u oblaku (IaaS, PaaS,SaaS, FaaS, BPaaS...) kao i najpopularnijim platformama za računarstvo u oblaku (Amazon Web Services, Google Cloud Platform, Azure...). Upoznavanje sa šablonima za implementaciju rešenja u oblaku. Multicloud koncepti i Fog computing.

Ishod:

Nakon uspešno završenog kursa student je u stanju da razume i primenjuje tehnologije, platforme i usluge koje su dostupni putem računarstva u oblaku, kao i da razvija i implementira softverska rešenja koja koriste platforme računarstva u oblaku.

Sadržaj:

Pojam računarstva u oblaku. Koncepti virtuelizacija i kontejnerizacija. Vrste servisa: Infrastruktura kao servis (IaaS), Platforma kao servis (PaaS), Softver kao servis (SaaS), Funkcije kao servis (FaaS), Poslovni procesi kao servis (BPaaS) Popularne platforme za računarstvo u oblaku. Šabloni pri razvoju sistema za računarstvo u oblaku. Trendovi razvoja multicloud paltformi i Fog and Edgecomupting.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Računarske vežbe; Konsultacije. Ispit je usmeni. Ocena ispita se formira na osnovu ocene izrade projektnog zadatka i usmenog ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Reed, J.P. DevOps in Practice 2014 O Reilly Engleski
Mouat, A. Docker Security 2015 O Reilly Engleski
Thomas Erl, Robert Cope, Amin Naserpour Cloud Computing Design Patterns 2015 Prentice Hall Engleski
Vladimir Korica Management of Cloud Computing Infrastructure for E-learning 2015 Novi Sad Engleski
Erl, T., Puttini, R. Cloud Computing Concepts, Technology & Architecture 2013 Prentice Hall, New York Engleski
Goasguen, S. Docker in the Cloud: Recipes for AWS, Azure, Google, and More 2016 O Reilly Engleski
Bird, J. DevOpsSec 2016 O Reilly Engleski
Ott, B., Pham, J., Saker, H. Enterprise DevOps PlayBook: A Guide to Delivering at Velocity 2017 O Reilly Engleski
Ravichandran, A., Taylor, K., Waterhouse, P. DevOps for Digital Leaders: Reignite Business with a Modern DevOps-Enabled Software Factory 2016 Apress, New York Engleski
Formiranje ocene: