Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Instalacija i konfiguracija sistemskog softvera (17.SIT055)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručni
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 7
Cilj:

Upoznavanje studenata sa konceptima i tehničkim aspektima instalacije i konfiguracije sistemskog softvera u popularnim okruženima kao što su Windows i Linux.

Ishod:

Nakon uspešno završenog kursa student poznaje sve neophodne koncepte i stekao je veštine instaliranja i konfigurisanja sistemskog softvera.

Sadržaj:

Osnovni pojmovi i termini. Instaliranje sistemskog softvera, konfiguracija i druga pitanja vezana za te procese. Osnovni kernela Linux i Windows okruženja. Instalateri i upravljanje paketima. Instalacija korišćenjem .exe, .msi, .rpm i .deb fajlova. Konfigurisanje instaliranog sistemskog softvera. Rešavanje problema nastalih tokom procesa instalacije i problema prilikom konfiguracije sistemskog softvera. Benchmarking i fino podešavanje instaliranog sistemskog softvera.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Računarske vežbe; Konsultacije. Ispit je usmeni. Ocena ispita se formira na osnovu uspeha sa laboratorijskih vežbi i usmenog ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Kovačević, V., Popović, M. Sistemska programska podrška u realnom vremenu 1 2011 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
AEleen Frisch Essential System Administration, 3rd Edition 2009 O Reilly Media Engleski
William Panek MCSA: Windows 10 Complete Study Guide: Exam 70-698 and Exam 70-697 2017 John Wiley and Sons Srpski jezik
Kovačević, V., Popović, M. Sistemska programska podrška u realnom vremenu 1 2013 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kovačević, V., Popović, M. Sistemska programska podrška u realnom vremenu 2002 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena