Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Bezbednost i privatnost Internet stvari (19.SEM020)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Osposobljavanje studenata za primenu metoda i tehnika za modelovanje i implementaciju bezbednosnih aspekata sistema Internet stvari uz zaštitu i očuvanje privatnosti korišćenih podataka.

Ishod:

Nakon uspešno završenog kursa studenti su stekli teorijska i praktična znanja o inženjeringu bezbednosnih sistema Internet stvari, zaštiti i očuvanju privatnosti korišćenih podataka. Studenti su u stanju da dizajniraju, implementiraju i evaluiraju najsavremenije bezbednosne tehnike koje se koriste na uređajima od kojih su sačinjeni IoT sistemi. Takođe, studenti su u stanju da razumeju različite bezbednosne pretnje po sisteme Internet stvari i metode za njihovu detekciju, sprečavanje i remedijaciju.

Sadržaj:

Uvod u inženjering bezbednosnih sistema Internet stvari: definicija (predmet interesovanja), osnovni pojmovi, bezbednosni zahtevi, tipovi uređaja i arhitektura. Vrste napada: bežično prikupljanje informacija i mapiranje, fizički napadi na uređaje, napadi na protokole, aplikativni napadi. Principi bezbednog inženjeringa u IoT: ugrađivanje bezbednosnih aspekata u dizajn i implementaciju, modelovanje pretnji, usklađenost sa standardima, nadgledanje sistema, penetraciono testiranje, bezbednosni treninzi i edukacija. Kriptografija u IoT: algoritmi za enkripciju, dekripciju, heš funkcije, digitalni potpisi, kriptografske kontrole ugrađene u IoT komunikacione protokole i protokole za razmenu poruka, razmena ključeva. Upravljanje identitetom i kontrola pristupa u IoT: registracija i životni ciklus registrovanog uređaja, autentifikacioni mehanizmi, IoT IAM (Identity and Access Management) infrastruktura, šeme kontrole pristupa, modeli verovanja. Zaštita podataka i očuvanje privatnosti u IoT: izazovi i zahtevi za ostvarivanje privatnosti podataka u IoT, procena uticaja dizajna na privatnost podataka, šeme za zaštitu privatnosti. Bezbedno računarstvo u oblaku namenjeno IoT: servisi u oblaku za IoT, bezbednosne kontrole servisa u oblaku za IoT, novi pristupi u integraciji računarstva u oblaku i Internet stvari.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja; Računarske vežbe; Konsultacije. Ispit je usmeni. Ocena ispita se formira na osnovu uspeha sa laboratorijskih vežbi i usmenog ispita.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Knapp, E.D., Langill, J.T. Industrial Network Security: Securing Critical Infrastructure Networks for Smart Grid, SCADA, and Other Industrial Control Systems 2015 Elsevier Engleski
Brian Russell, Drew Van Duren Practical Internet of Things Security 2016 Packt Publishing Engleski
Wendell Odom CCNA 200-301 Zvanični vodič za sertifikat, knjiga 1 2020 KOMPJUTER BIBLIOTEKA Srpski jezik
Knapp, E.D., Samani, R. Applied Cyber Security and the Smart Grid 2013 Elsevier Engleski
Li, S., Xu, L.D. Securing the Internet of Things 2017 Elsevier Engleski
Edward Ashford Lee, Sanjit Arunkumar Seshia Introduction to embedded systems: A cyber-physical systems approach 2017 MIT Press Engleski
Dogan Ibrahim RASPBERRY PI 3 2014 AGENCIJA EHO Srpski jezik
Džejms Foršou NAPADI NA MREŽNE PROTOKOLE HAKERSKI VODIČ 2018 MIKRO KNJIGA Srpski jezik
Rosner, G. Privacy and the Internet of Things 2017 O Reilly Engleski
Tyson Macaulay RIoT Control: Understanding and Managing Risks and the Internet of Things 2016 Morgan Kaufmann - Elsevier Engleski