Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Nove prakse u dizajnu zvučne slike (17.SDI57)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Umetnički
Uža naučna oblast Snimanje i dizajn zvuka
Multidisciplinarna Ne
ESPB 9
Cilj:

Osposobljavanje studenata za inovativne, kreativne, praktične i teorijski zasnovane načine koncepcijskog promišljanja zvukom kao primarnim izražajnim sredstvom.

Ishod:

Sposobnost studenata za napredno donošenje inovativnih odluka, kako na planu kreiranja zvučne slike, tako i na planu analize zvuka kao izražajnog sredstva u umetničkim delima.

Sadržaj:

Audio sistem kao alat umetnika. Čovek i zvuk - parametri percepcije zvuka. Prostorne dimenzije zvuka i zvučne slike. Sinestetski parametri zvuka. Deskriptivna i ekspresivna uloga zvuka. Zvučni simboli kao sredstvo dizajna zvuka. Zvuk kao reprezent dramske radnje. Zvuk kao sredstvo interakcije. Arhitektura zvuka - scenski zvuk i scenski prostor. Dizajn zvuka u izvođačkim umetnostima. Dizajn zvuka u višemedijskoj umetnosti. Dramaturgija zvuka i percepcija audiovizuelnog dela. „Zvuk za muziku“ ili „muzički zvuk“. Forma i stil dizajna zvuka. Evaluacija kvaliteta zvučne slike.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, radionice, kreativno istraživanje u okviru radionica i projektni zadatak

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Altman, R. Sound Theory, Sound Practice 1992 Routledge, New York Engleski
Zaza, A. J. Audio Design - The Narrative Functions of Sound 1985 Moss Publications, Beverly Hills Engleski
Zettl, H. Sight Sound Motion. Applied Media Aesthetics 1999 Wadsworth, Belmont Engleski
Kej, D., Lebreht, DŽ. Zvuk i muzika u pozorištu : umetnost i tehnika dizajna 2004 Clio, Beograd Srpski jezik
Chion, M. AudioVision 1994 Columbia University Press, New York Engleski
Blaha, I. Dramaturgija zvuka u audio – vizuelnom delu 2008 Akademski filmski centar, Beograd Srpski jezik
Lord, P; Templeton, D. The Architecture of Sound 1986 Architectural press, London Engleski
Radovanović, B. Eksperimentalni glas 2018 Orion art, Beograd Srpski jezik