Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Bihevioristički procesi u saobraćajnom inženjerstvu (17.S0MI4N)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Planiranje, regulisanje i bezbednost saobraćaja
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Cilj predmeta je da obezbedi sticanje znanja na osnovu analize ponašanja učesnika u saobraćaju. U okviru predmeta izučavaju se fundamentalna istraživanja o ulozi percepcije, kao i istraživanja vezana za obradu informacija, pažnju i proces donošenja odluka u saobraćaju. Studenti će se upoznati sa procesom pri kome se na osnovu velikog broja informacija vrši donošenje efiksnih odluka u različitim saobraćajnim situacijama sa kojima se susreću učesnici u saobraćajnom sistemu. Na osnovu procesa obrade informacija studenti će se upoznati sa primenjenim merama na osnovu kojih se učesnicima u saobraćaju mogu olakšati aktivnosti u toku vožnje i obavljanja ostalih aktivnosti u saobraćaju. Razmatraće se inovativna rešenja sistema koja su prilagođena korisniku i koja potpomažu u procesu donošenja odluka.

Ishod:

Studenti će razumeti osnovne principe koji se tiču uloge ljudskih faktora u saobraćajnom sistemu. Dobiće potrebno znanje iz oblasti biheviorističkih procesa čiji se principi primenjuju u projektovanju saobraćajne infrastrukture, vozila i sistema u vozilima. Upoznaće se sa savremenim tehnikama koje su neophodne za planiranje i projetovanje različitih inženjerskih zadataka koji u obzir uzimaju uticaj ljudskih faktora u saobraćajnom sistemu. Studenti će biti sposobni da samostalno definišu problem, organizuju i sprovedu istraživanje, analiziraju podatke, primene statističke metode i prezentuju rezultate istraživanja.

Sadržaj:

Značaj analize ponašanja učesnika u saobraćaju. Čulni procesi. Percepcija. Pažnja. Perceptivno-motorno ponašanje. Pokazivači informacija i komande. Fizička i klimatska sredina. Percepcija saobraćajne signalizacije. Uticaj ponašanja učesnika u saobraćaju na sistem odlučivanja. Vreme reakcije u različitim saobraćajnim situacijama. Ponašanje vozača na prilazima raskrsnici i pešačkom prelazu. Ponašanje vozača prilikom preticanja. Ponašanje pešaka i biciklista u saobraćaju. Opažanje prostornih odnosa i procena rastojanja, vremena i brzine. Obrada informacija u saobraćajnom toku. Performanse vozača u interakciji sa sitemima za podršku u vozilu. Empirijski eksperiment.Statističke metode. Formiranje informacione osnove. Empirijsko modelovanje. Primena rezultata analize ponašanja učesnika u saobraćaju u oblasti saobraćajnog inženjerstva.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije, eksperimentalna istraživanja, prezentacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Milošević, S. Percepcija, pažnja i motorna aktivnost 2002 Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd Srpski jezik
Milošević, S. Percepcija saobraćajnih znakova 1997 Saobraćajni fakultet, Beograd Srpski jezik
Milošević, S. Saobraćajna psihologija 1981 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Prisustvo na vežbama Da Da 5.00
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija Ne Da 40.00
Usmeni deo ispita Ne Da 30.00
Prisustvo na predavanjima Da Da 5.00
Seminarski rad Da Da 20.00
Izvođači nastave:
Laboratorijske vežbe
Predavanja
Auditorne vežbe
Računarske vežbe