Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Bihevioristički procesi u saobraćajnom inženjerstvu (17.S0MI4N)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:
 
Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Planiranje, regulisanje i bezbednost saobraćaja
ESPB 5

Cilj predmeta je da obezbedi sticanje znanja na osnovu analize ponašanja učesnika u saobraćaju. U okviru predmeta izučavaju se fundamentalna istraživanja o ulozi percepcije, kao i istraživanja vezana za obradu informacija, pažnju i proces donošenja odluka u saobraćaju. Studenti će se upoznati sa procesom pri kome se na osnovu velikog broja informacija vrši donošenje efiksnih odluka u različitim saobraćajnim situacijama sa kojima se susreću učesnici u saobraćajnom sistemu. Na osnovu procesa obrade informacija studenti će se upoznati sa primenjenim merama na osnovu kojih se učesnicima u saobraćaju mogu olakšati aktivnosti u toku vožnje i obavljanja ostalih aktivnosti u saobraćaju. Razmatraće se inovativna rešenja sistema koja su prilagođena korisniku i koja potpomažu u procesu donošenja odluka.

Studenti će razumeti osnovne principe koji se tiču uloge ljudskih faktora u saobraćajnom sistemu. Dobiće potrebno znanje iz oblasti biheviorističkih procesa čiji se principi primenjuju u projektovanju saobraćajne infrastrukture, vozila i sistema u vozilima. Upoznaće se sa savremenim tehnikama koje su neophodne za planiranje i projetovanje različitih inženjerskih zadataka koji u obzir uzimaju uticaj ljudskih faktora u saobraćajnom sistemu. Studenti će biti sposobni da samostalno definišu problem, organizuju i sprovedu istraživanje, analiziraju podatke, primene statističke metode i prezentuju rezultate istraživanja.

Značaj analize ponašanja učesnika u saobraćaju. Čulni procesi. Percepcija. Pažnja. Perceptivno-motorno ponašanje. Pokazivači informacija i komande. Fizička i klimatska sredina. Percepcija saobraćajne signalizacije. Uticaj ponašanja učesnika u saobraćaju na sistem odlučivanja. Vreme reakcije u različitim saobraćajnim situacijama. Ponašanje vozača na prilazima raskrsnici i pešačkom prelazu. Ponašanje vozača prilikom preticanja. Ponašanje pešaka i biciklista u saobraćaju. Opažanje prostornih odnosa i procena rastojanja, vremena i brzine. Obrada informacija u saobraćajnom toku. Performanse vozača u interakciji sa sitemima za podršku u vozilu. Empirijski eksperiment.Statističke metode. Formiranje informacione osnove. Empirijsko modelovanje. Primena rezultata analize ponašanja učesnika u saobraćaju u oblasti saobraćajnog inženjerstva.

Predavanja, konsultacije, eksperimentalna istraživanja, prezentacije.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Milošević, S. Saobraćajna psihologija 1981 Naučna knjiga, Beograd Srpski jezik
Milošević, S. Percepcija, pažnja i motorna aktivnost 2002 Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd Srpski jezik
Milošević, S. Percepcija saobraćajnih znakova 1997 Saobraćajni fakultet, Beograd Srpski jezik
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Usmeni deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
30.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Pismeni deo ispita - kombinovani zadaci i teorija
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
40.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na vežbama
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predavanja
Auditorne vežbe
Laboratorijske vežbe
Računarske vežbe