Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Navigacija i upravljanje saobraćajem plovila (17.S0I53V)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Organizacija i tehnologije transportnih sistema
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja o karakteristikama navigacije na unutrašnjim i pomorskim plovnim putevima, kao i o procesima upravljanja saobraćajem plovila.

Ishod:

Primena stečenih znanja u analizi navigacionih karakteristika plovnih puteva i u upravljanju saobraćajem plovila.

Sadržaj:

Uređaji i oprema za navigaciju. Sredstva veze Karakteristike rečne navigacije. Osnovne karakteristike Dunava, Save, Tise, OKM HS DTD sa stanovišta plovidbe. Obeležavanje i označavanje plovila. Obeležavanje plovnog puta. Regulisanje i upravljanje plovidbom na UPP. Karakteristike pomorske navigacije. Terestrička navigacija. Astronomska navigacija. Radionavigacija. Navigacioni sistemi. Satelitska navigacija. Osobenosti regulisanja plovidbe i upravljanja saobraćajem na unutrašnjim plovnim putevima (UPP). Informacioni sistemi i službe u plovidbi i upravljanju saobraćajem na UPP. Upravljanje saobraćajem na karakterističnim deonicama reka i veštačkim plovnim putevima. Regulisanje i upravljanje plovidbom u pomorskom saobraćaju.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja: usmena izlaganja i računarske prezentacije. Auditorne vežbe: usmena izlaganja i računarske prezentacije. Laboratorijske vežbe: upoznavanje sa radom instrumenata za merenje parametara realnih sistema, izlazak na teren i posete ustanovama i preduzećima koja se bave predmetnom materijom.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Hrle, Z., Pjevčević, D., Radonjić, A. Sistemi elektronske navigacije u vodnom saobraćaju 2006 Saobraćajni fakultet Univerziteta u Beogradu Srpski jezik
V. Čolić i drugi Plovidbene mogućnosti kanalske mreže hidrosistema Dunav-Tisa-Dunav 2000 Saobraćajni fakultet Univerziteta u Beogradu Srpski jezik
V. Čolić i drugi Evropska plovna magistrala Severno more - Crno more 1995 Saobraćajni fakultet Univerziteta u Beogradu Srpski jezik
Hrle Zlatko i drugi Primena elektronske navigacije u vodnom saobraćaju 2007 Saobraćajni fakultet, Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena