Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Tehnologija kombinovanog transporta (17.S0330)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:
 
Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Logistika i intermodalni transport
ESPB 6

Sticanje osnovnih znanja o tehnologijama kombinovanog (intermodalnog) transporta u kontekstu upoznavanja i razumevanja njihovog značaja, osnovne terminologije i pojmova, osnovnih elemenata sistema intermodalnog transporta (učesnika, aktivnosti i resursa) i njihovih međusobnih veza, kao i osnova analize njihove konkurentnosti (nivo usluge, troškovi, održivost) i politika planiranja.

Nakon odslušanog i položenog predmeta, studenti će biti u mogućnosti da prepoznaju suštinu i značaj svakog elementa sistema intermodalnog transporta, kao i razloge formiranja i načine planiranja i realizacije integrisanih transportnih lanaca. Takođe, studenti će biti u mogućnosti da izvrše komparativnu analizu postojećih tehnologija kombinovanog transporta sa aspekta njihove tehničko-tehnološke baze, politika planiranja i praktične realizacije, sa posebnim akcentom na tehnologijama kontejnerskog transporta.

Mesto i uloga tehnologija kombinovanog transporta kao složenog sistema prevoza robe. Sistem intermodalnog transporta: struktura i definicije osnovnih elemenata. Učesnici u sistemu intermodalnog transporta: uloga i odgovornosti. Resursi u sistemu intermodalnog transporta: tovarne jedinice (sistem ukrupnjavanja i formiranje tovarnih jedinica u sistemu transporta i distribucije), transportni i pretovarni resursi. Aktivnosti u sistemu intermodalnog transporta: transportni lanci i sistemski pristup upravljanju prevozom robe u realizaciji transportnih lanaca. Tehnologija kombinovanog drumsko-železničkog transporta: tehničko-tehnološka baza i organizacija. Tehnologija kontejnerskog transporta: tehničko-tehnološka baza i organizacija, kontinentalni i interkontinentalni kontejnerski transport, transportni koridori. Tehnologije kopneno-pomorskog transporta: tehničko-tehnološka baza i organizacija. Terminali intermodalnog transporta: definicija, podela, planiranje i organizacija rada; suve luke.

Predavanja, auditorne i računarske vežbe. U okviru predmeta predviđen je seminarski radi u okviru kojeg će se uz pomoć računara obraditi problem praktične organizacije i realizacije kombinovanog transporta. Položen kolokvijum oslobađa studente polaganja dela ispita.

Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Perišić, R. SAVREMENE TEHNOLOGIJE TRANSPORTA II 1995 Saobraćajni Fakultet, Beograd Srpski jezik
Risto Perišić SAVREMENE TEHNOLOGIJE TRANSPORTA I 1995 Saobraćajni fakultet Beograd Engleski
Vukićević, S. Skladišta 1995 Preving, Beograd Srpski jezik
Nikolina Brnjac Intermodalni transportni sustavi 2012 Fakultet prometnih znanosti, Sveučilište u Zagrebu Hrvatski
Maslarić, M., Stojanović, Đ., Nikoličić, S. Serbian intermodal transport system 2008 Scientific Bulletin of the "Politehnica" University of Timisoara, Romania, Transactions on Mechanics ISSN: 1224-6077 Srpski jezik
Zečević, S. Robni terminali i robno-transportni centri 2006 Saobraćajni fakultet, Beograd Srpski jezik
Marinko Maslarić, Nikolina Brnjac, Drago Bago Intermodal Supply Chain Risk Management / Pomorski zbornik 52 (1) 2016 Udruga za proučavanje i razvoj pomorstva, Rijeka (Hrvatska) Engleski
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na predavanjima
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Prisustvo na vežbama
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
5.00
Predmetna aktivnost
Kolokvijum
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predmetna aktivnost
Test
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
10.00
Predmetna aktivnost
Teorijski deo ispita
Predispitna
Ne
Obavezna
Da
Broj poena
30.00
Predmetna aktivnost
Seminarski rad
Predispitna
Da
Obavezna
Da
Broj poena
20.00
Predavanja
Auditorne vežbe
Laboratorijske vežbe
Računarske vežbe