×
Универзитет у Новом Саду

Предмет: Технологија комбинованог транспорта (17.S0330)

Матичне организационе јединице предмета: Департман за саобраћај

Основне информације:
 
Категорија Научно-стручни
Ужа научна област Логистика и интермодални транспорт
ЕСПБ 6

Стицање основних знања о технологијама комбинованог (интермодалног) транспорта у контексту упознавања и разумевања њиховог значаја, основне терминологије и појмова, основних елемената система интермодалног транспорта (учесника, активности и ресурса) и њихових међусобних веза, као и основа анализе њихове конкурентности (ниво услуге, трошкови, одрживост) и политика планирања.

Након одслушаног и положеног предмета, студенти ће бити у могућности да препознају суштину и значај сваког елемента система интермодалног транспорта, као и разлоге формирања и начине планирања и реализације интегрисаних транспортних ланаца. Такође, студенти ће бити у могућности да изврше компаративну анализу постојећих технологија комбинованог транспорта са аспекта њихове техничко-технолошке базе, политика планирања и практичне реализације, са посебним акцентом на технологијама контејнерског транспорта.

Место и улога технологија комбинованог транспорта као сложеног система превоза робе. Систем интермодалног транспорта: структура и дефиниције основних елемената. Учесници у систему интермодалног транспорта: улога и одговорности. Ресурси у систему интермодалног транспорта: товарне јединице (систем укрупњавања и формирање товарних јединица у систему транспорта и дистрибуције), транспортни и претоварни ресурси. Активности у систему интермодалног транспорта: транспортни ланци и системски приступ управљању превозом робе у реализацији транспортних ланаца. Технологија комбинованог друмско-железничког транспорта: техничко-технолошка база и организација. Технологија контејнерског транспорта: техничко-технолошка база и организација, континентални и интерконтинентални контејнерски транспорт, транспортни коридори. Технологије копнено-поморског транспорта: техничко-технолошка база и организација. Терминали интермодалног транспорта: дефиниција, подела, планирање и организација рада; суве луке.

Предавања, аудиторне и рачунарске вежбе. У оквиру предмета предвиђен је семинарски ради у оквиру којег ће се уз помоћ рачунара обрадити проблем практичне организације и реализације комбинованог транспорта. Положен колоквијум ослобађа студенте полагања дела испита.

Аутори Назив Година Издавач Језик
Николина Брњац Интермодални транспортни сустави 2012 Факултет прометних знаности, Свеучилиште у Загребу Хрватски
Перишић, Р. SAVREMENE TEHNOLOGIJE TRANSPORTA II 1995 Саобраћајни Факултет, Београд Српски језик
Вукићевић, С. Складишта 1995 Превинг, Београд Српски језик
Зечевић, С. Робни терминали и робно-транспортни центри 2006 Саобраћајни факултет, Београд Српски језик
Ристо Перишић САВРЕМЕНЕ ТЕХНОЛОГИЈЕ ТРАНСПОРТА И 1995 Саобраћајни факултет Београд Енглески
Maslarić, M., Stojanović, Đ., Nikoličić, S. Serbian intermodal transport system 2008 Scientific Bulletin of the "Politehnica" University of Timisoara, Romania, Transactions on Mechanics ISSN: 1224-6077 Српски језик
Маринко Масларић, Николина Брњац, Драго Баго Intermodal Supply Chain Risk Management / Поморски зборник 52 (1) 2016 Удруга за проучавање и развој поморства, Ријека (Хрватска) Енглески
Предметна активност Предиспитна Обавезна Број поена
Предметна активност
Колоквијум
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Семинарски рад
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
20.00
Предметна активност
Теоријски део испита
Предиспитна
Не
Обавезна
Да
Број поена
30.00
Предметна активност
Присуство на предавањима
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Присуство на вежбама
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
5.00
Предметна активност
Тест
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00
Предметна активност
Тест
Предиспитна
Да
Обавезна
Да
Број поена
10.00

Предавања

Аудиторне вежбе

Лабораторијске вежбе

Рачунарске вежбе