Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Nove tehnologije i usluge u poštanskom saobraćaju (17.S0153)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Poštanski saobraćaj i komunikacije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 4
Cilj:

Sticanje znanja o novim uslugama u poštanskom saobraćaju i tehnologijama koje podržavaju njihov razvoj.

Ishod:

Poznavanje novih usluga kojima se bave uspešne poštanske uprave i ovladavanje sa novim tehnologijama koje podržavaju razvoj novih usluga.

Sadržaj:

Nove tehnologije kao generator rasta klasičnih poštanskih usluga i preduslov da pošta obavlja i druge usluge van osnovne delatnosti. Postnet-računarske mreže. Geografski računarski sistemi i njihova primena u analizi lokacija pošta i određivanju dostavnih reona. Centri za elektronsko poslovanje. Sistemi za praćenje poštanskih pošiljaka. Franšizing u pošti. Širenje mreže i povećanje broja usluga. Hibridna pošta. Podsistemi hibridne pošte. Post ekspres usluge. Usluge Direct Mail-a ( direktna pošta). Kataloška prodaja. Pošta i usluge špedicije. Primena logistike u pošti. E-business i pošta. Koncept virtuelnog preduzeća. Karakteristike B2B (business-to-business) modela. Karakteristike B2C (business-to-consumer) modela.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, vežbe , konsultacije i posete odabranim institucijama poštanskog saobraćaja.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
časopis Parcel and Postal Technology International sve UKI Media & Events Engleski
Kujačić, M. Poštanski saobraćaj 2005 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Kujačić, M. Nove tehnologije i usluge u poštanskom saobraćaju 2012 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Zbornici radova Simpozijumi o novim tehnol.u pošt. i telekom. saobr. "PosTel" 2005 Saobraćajni fakultet Beograd Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena