Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Projektovanje informaciono komunikacione infrastrukture u saobraćaju (17.S01443)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Poštanski saobraćaj i komunikacije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Interpretiranje znanja iz oblasti projektovanja informaciono komunikacionih sistema u saobraćaju, signalnih instalacija i nabavka opreme u postupku pripreme projekta za izvođenje. Studenti razvijaju znanja o elementima izvođenja Informaciono komunikacionih i signalnih instalacija, alatima i metodama koje se koriste u postupku projektovanja. Takođe, studentima se prenose znanja o savremenim postupcima i sistemima za regulisanje i nadzora saobraćaja na putnoj i uličnoj mreži. Primena softverskih sistema u projektovanju infrastrukturnih telekomunikacionih instalacija.

Ishod:

Studenti se osposobljavaju da poštujući norme, standarde i uobičajenu proceduru, primene stečena znanja iz ovog predmeta na rešavanje konkretnih problema projektovanja telekomunikacionih video i signalnih instalacija. Pored toga, studenti se osposobljavaju da prilikom rešavanja konkretnih problema primenjuju savremena rešenja koja su zasnovana na savremenim tehničkim i tehnološkim dostignućima iz oblasti informatike i elektronike. Studenti ovladavaju postupcima modeliranja i proračuna primeno softvera.

Sadržaj:

Telefonske instalacije. Interfonske istalacije. Protivpožarne instalacije. Protiv provalne instalacije. Projektovanje telekomunikacione instalacije u zoni izgradnje puteva.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, auditorne i računske vežbe. U okviru predmeta predviđena je izrada projekta u kome student rešava praktične probleme projektovanja. Projektovanje informaciono komunikacione mreže prema postavljenom projektnom zadatku.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Knežević D. Elektronska dokumentacija CECS solution 2017 CAD Solution Srpski jezik
Michel Noussan, Mostafa Hashem Sherif Telecommunications Design, Installation, and Implementation Project Management 2016 IEEE Communications Society Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena