Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Finansijsko poslovanje u poštanskom saobraćaju (17.S01433)

Matične organizacione jedinice predmeta: Departman za saobraćaj
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Poštanski saobraćaj i komunikacije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 5
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja o finansijskim tokovima u oblastima javnih, bankarskih, monetarnih, međunarodnih, poslovnih finansija i obavljanju finansijskih i novčanih transakcija u poštanskom saobraćaju.

Ishod:

Poznavanje finansijskog poslovanja poštanskih organizacija. Osposobljenost za samostalnu: analizu finansijskog položaja i poslovanja poštanskih organizacija; kontrolu i unapređenje usluga finansijskog tipa koje poštanske organizacije pružaju korisnicima, za svoj račun i u svoje ime, i za račun i ime drugih finansijskih organizacija.

Sadržaj:

Finansije kao naučna disciplina. Osnovne karakteristike monetarnih, bankarskih, javnih, međunarodnih i poslovnih finansija i njihov značaj i uticaj na poslovanje poštanskih organizacija. Finansijska tržišta i institucije. Razvoj bankarskih i novčanih poslova, finansijski instrumenti i finansijski tokovi, uloga Centralne banke. Unutrašnji i međunarodni platni promet i sistemi plaćanja. Poslovi platnog prometa koje obavljaju poštanske organizacije. Usluge novčanog poslovanja u poštama za fizička i pravna lica. Računsko i blagajničko poslovanje u pošti. Elektronsko poslovanje i elektronska obrada podataka iz oblasti platnog prometa.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, vežbe i konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Vojin Bjelica i grupa autora Finansije teorija i praksa 2001 Stylos Novi Sad Srpski jezik
Šarac, D. Finansijsko poslovanje u poštanskom saobraćaju 2014 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Begg D, Fischer S, Dornbusch R Ekonomija 2010 Data status Srpski jezik
Formiranje ocene: