Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Računarstvo visokih performansi u naučnim istraživanjima (17.RVP06)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Teorijsko-metodološki
Uža naučna oblast Primenjene računarske nauke i informatika
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Upoznavanje studenata sa mogućnostima i tehnikama praktične primene arhitektura, algoritama i metoda računarstva visokih performansi u realizaciji složenih naučnih izračunavanja (Scientific Computing).

Ishod:

Studenti stiču napredna znanja o primeni računarstva visokih performansi u zahtevnim naučnim izračunavanjima. Stečena znanja se koriste u praksi.

Sadržaj:

Primena HPC i izabranih matematičkih metoda i algoritama, kao što su: dekompozicija matrica, brza Furijeova transformacija i Monte Karlo metode u rešavanju različitih naučnih problema. Primeri problemskih domena: spektralna analiza, astrofizika - problem N tela, molekularna dinamika i dinamika fluida. Primena specijalizovanih programskih okruženja i alata za naučna izračunavanja. Izabrane studije slučaja.

Metodologija izvođenja nastave:

Nastava se izvodi u obliku predavanja, auditornih i računarskih vežbi (u računarskoj laboratoriji) i konsultacija. Tokom celokupnog procesa izvođenja nastave, studenti se podstiču na intenzivnu komunikaciju, kritičko rezonovanje, samostalni rad i aktivan odnos prema procesu nastave. Uslov za dobijanje potpisa i izlazak na završni ispit predstavlja izvršenje svih predispitnih obaveza, u minimalnom obimu od 30 poena.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Eijkhout, V. Introduction to High Performance Scientific Computing 2015 Lulu Engleski
Sterling, T., Anderson, M., Brodowicz, M. High Performance Computing : Modern Systems and Practices 2017 Morgan Kaufmann Engleski
Suh, J. W., Kim, Y. Accelerating MATLAB with GPU Computing: A Primer with Examples 2013 Morgan Kaufmann Engleski
Press, W.H., Teukolsky, S.A. Numerical Recipes: The Art of Scientific Computing 2007 Cambridge University Press Engleski
Cheng, J., Grossman, M., McKercher, T. Professional CUDA C Programming 2014 Wrox Press Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena