Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Softver u digitalnoj televiziji 2 (17.RT56N)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Računarska tehnika i računarske komunikacije
Multidisciplinarna Ne
ESPB 6
Cilj:

Kurs obezbeđuje dubinska znanja realizacije sistema za prijem televizijskog signala i aktuelne prakse sistemske integracije i primene za operatere i krajnje korisnike. Osnovno fokus je razumevanje implementacije srednjeg sloja DTV softvera, kao i tehnologija i okruženja za razvoj i izvršavanje složenih DTV aplikacija. Specifična poglavlja obrađuju aktuelne aspekte nelinearne televizije, poput IP televizije, Internet televizije, Društvene televizije i paradigmi višestrukih ekrana.

Ishod:

Nakon uspešnog završetka ovog kursa, studenti će biti u mogućnosti da razumeju, projektuju i prenose složen softver sa primenom u digitalnim TV prijemnicima i multimedijalnim aplikacijama. Kroz praktičan rad, razvojem delova složenog softvera za realni prijemnik tipa set-top boks, korišćenjem aktuelnih rešenja implementacije srednjeg sloja i implementacija na savremenim operativnim sistemima (Android), studenti će ovladati kako problematikom dizajna i implementacije softvera za digitalnu televiziju, tako i problematikom složenih softverskih arhitektura za uređaje potrošačke elektronike uopšte.

Sadržaj:

Prvi deo: Pregled DTV srednjeg sloja; Apstrakcije srednjeg sloja u odnosu na hardversku platformu; Softverski model TV prijemnika u implementaciji srednjeg sloja; Apstraktne putanje signala; Validacija softvera; Funkcionalnosti srednjeg sloja: Servisi, Multipleksi, Tabele, Vodič kroz program; Aplikativni interfejsi. Drugi deo: Pregled tehnologija za razvoj grafičkih aplikacija u televiziji; Nativno programiranje grafičkog interfejsa; Deklarativna implementacija grafičkog interfejsa; Grafički interfejsi zasnovani na HTML; Grafički interfejsi zasnovani na operativnom sistemu Android; Integracioni sloj grafičke aplikacije: Plaginovi, JNI. Treći deo: Konvergencija u televiziji i dvosmernost; Društvena televizija i višestruki ekrani; Hibridna televizija; Televizija preko IP; Internet televizija i Over-The-Top usluge; Protokoli u televiziji zasnovanoj na IP; Koncept deljenja sadržaja i protokoli; Kućni konvertor protokola; Tehnologije za brzu izmenu aktivnog servisa; Standardizacija u IP televiziji. Četvrti deo: Softver za Over-the-Top usluge u televiziji; Arhitektura OTT srednjeg sloja; OTT klijentski agent; Protokoli za OTT: REST, JSON, XML; Sigurna komunikacija; Prava reprodukcije i DRM; OTT interfejsi i integracija softvera. Peti deo: Osnove aplikativnih hibridnih DTV standarda; Interaktivna televizija; Životni ciklus aplikacija; Arhitektura okruženja za izvršavanje aplikacija; Signalizacija; Integracija; Programski jezici za aplikativne standarde; Aktuelni aplikativni standardi: HbbTV, MHEG. Šesti deo: Primer realne DTV aplikacije; Taksonomija; Faze razvoja DTV aplikacije; Dizajn upotrebljivosti; Faze dizajna korisničkog interfejsa; Prototajping; Dizajn šabloni; Pregled elemenata DTV aplikacija; Razvoj softvera realne hibridne DTV aplikacije kroz praktičan rad.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja. Tutorijali. Računarske vežbe i samostalan rad. Konsultacije.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
M. S. Alencar Understanding IPTV 2009 CRC Press Engleski
H. Benoit Digital Television - Satellite, Cable, Terrestrial, IPTV, Mobile TV in the DVB Framework" 2008 Focal press Engleski
Bjelica, M., Teslić, N., Mihić, V. Softver u digitalnoj televiziji 1 2017 Fakultet tehničkih nauka, Novi Sad Srpski jezik
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena