Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Dizajn zvuka za animirani film (17.RG023)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Stručno-aplikativni
Uža naučna oblast Računarska grafika
Multidisciplinarna Da
ESPB 4
Cilj:

Sticanje osnovnih znanja koja se tiču procesa dizajna zvuka za animirani film. Osnovni cilj predmeta jeste osposobljavanje studenata da samostalno kreiraju zvučni sadržaj za animirani film, a stečena znanja je moguće uspešno primeniti i na dizajn zvuka za igrani film, radio-dramu, zvučnu skulpturu i video-igru. Akcenat je na korišćenju programa za montažu zvuka (Audio sekvencer) i zvučnih biblioteka.

Ishod:

Sticanje znanja i sposobnosti da se 1) prepoznaju različiti stilovi primenjene muzike i zvučnih efekata; (2) dizajniraju različiti stilovi zvučne slike; (3) primene i usvoje različita praktična i teorijska znanja u ovoj oblasti kako bi razvili kritičko razumevanje dramaturgije zvuka u animiranom filmu. Studenti će steći sposobnost da samostalno dizajniraju zvuk za animirani film i audio-dramu, koristeći arhivske zvučne efekte (biblioteka zvuka).

Sadržaj:

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja i vežbe u računarskoj laboratoriji. Konsultacije. Računarske vežbe su bazirane na savladavanju kompjuterskih programa za snimanje, obradu i implementaciju zvuka i zvučnih efekata u kompjutersku animaciju, korišćenjem programa: Adobe Audition. Predispitne obaveze - Studenti su dužni da urade 3 projekta, čime stiču pravo da polažu ispit. Ispit – Provera teorijskog znanja putem testa.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Ivo Blaha Osnove dramaturgije zvuka u filmskom i televizijskom delu 1993 FDU i RTS Srpski jezik
Filipović, Milomir Audio tehnika 1996 Zavod za udžbenike i nastavna sredstva, Beograd Srpski jezik
Donnelly, Kevin Music and the Moving Image 2006 Edinburgh University Press Engleski
Beauchamp, Robin Designing Sound for Animation 2005 Elsevier Engleski
Sexton, Jamie Music, Sound and Multimedia 2007 Edinburgh University Press Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena