Fakultet tehničkih nauka

Predmet: Energetska efikasnost u zgradarstvu i klimatske promene (17.RDI12R)

Matične organizacione jedinice predmeta:
Osnovne informacije:

Kategorija Naučno-stručni
Uža naučna oblast Upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara
Multidisciplinarna Da
ESPB 10
Cilj:

Ovladavanje teorijskim znanjima, naprednim metodama i tehnikama istraživanja u oblasti energetske efikasnosti u zgradarstvu i smanjenja rizika od klimatskih promena. Razvoj multidisciplinarnog pristupa i metode istraživanja.

Ishod:

Osposobljenost za samostalan istraživački rad, uz mogućnost koncipiranja problema, primene i povezivanja stečenih znanja iz predmetne oblasti sa znanjima stečenim u drugim oblastima. Sposobnost praćenja savremenih dostignuća, kao i kritičke analize, procene i sinteze novih i složenih ideja u oblastima smanjenja rizika od klimatskih promena i energetske efikasnosti u izgrađenom okruženju.

Sadržaj:

Analiza uticaja urbanističko-arhitektonskih performansi na energetsku efikasnost građevinskih objekata. Metodologije proračuna potrošnje energije za obezbeđenje osnovnih uslova komfora u zgradama (toplotni, svetlosni, zvučni, kvalitet vazduha). Projektovanje i izgradnja niskoenergetskih objekata, uključujući i pasivne i „nulte“ objekte. Međunarodne direktive i protokoli u oblasti energetske efikasnosti, klimatskih promena, očuvanju životne sredine i smanjenju rizika.

Metodologija izvođenja nastave:

Predavanja, konsultacije. Kroz predavanja diskusije i kompjuterske simulacije interaktivno se prati rad studenata i njihovo napredovanje. Mentorski rad za pojedine oblasti u cilju produbljivanja znanja. Korišćenje savremenih metoda informatičke nastave.

Literatura:
Autori Naziv Godina Izdavač Jezik
Proske, D. Catalogue of Risks Natural, Technical, Social and Health Risks 2008 Springer, Berlin Engleski
Šumarac D., Energetska efikasnost zgrada u Srbiji 2009 Konferencija Graditeljstvo i održivi razvoj, DIMK, Građevinski fakultet Beograd, Ed. S. Marinković i V. Radonjanin, Beograd, jun 04-05 Srpski jezik
Ulrich Knaack, Tillman Klein, Marcel Bilow and Thomas Auer Façades – Principles of Construction 2007 Birkhäuser Engleski
Roxanna McDonald Introduction to Natural and Man-made Disasters and their Effects on Buildings 2003 Architectural Press Engleski
John Straube and Eric Burnett Building Science for Building Enclosures 2015 Building Science Press Inc. Engleski
Radonjanin Vlastimir, Mirjana Malešev Građevinski materijali za spoljni omotač zgrada 2011 Predmetni nastavnici Engleski
Formiranje ocene:
Predmetna aktivnost Predispitna Obavezna Broj poena